acoperire naţionalã
pentru reţeaua de bandã largã
A treia generaţie de servicii de telefonie, 3G, a fost lansatã de Orange anul acesta pe 6 iunie, în Bucureşti şi Timişoara. Le-au urmat la scurt timp Cluj-Napoca şi Braşov, iar la sfârşitul lunii octombrie, acoperirea 3G a fost extinsã în şase noi oraşe: Bacãu, Baia-Mare, Craiova, Ploieşti, Satu-Mare şi Sibiu.
Acest lucru înseamnã cã în oricare dintre cele zece oraşe abonaţii şi utilizatorii PrePay care au telefoane compatibile 3G vor putea comunica prin apeluri video sau vor beneficia de o vitezã de pânã la 384 kbps atunci când folosesc serviciile de date: acces la internet/intranet, e-mail mobil, push e-mail, serviciile video şi cele care oferã conţinut pentru telefonul mobil.
Acoperirea EDGE a fost extinsã la nivel naţional, ceea ce permite viteze de transfer de pânã la 220 kbps oriunde în ţarã. Prin extinderea reţelei 3G în completarea celei EDGE, Orange doreşte sã asigure disponibilitatea serviciilor mobile de mare vitezã pentru un numãr cât mai mare de clienţi. Astfel, la ieşirea din aria de acoperire 3G nu va fi sesizatã o reducere semnificativã a vitezei de transfer de date, cãci serviciul va funcţiona în continuare în aria de acoperire EDGE.
În acest sens, oferta de telefoane cuprinde numeroase modele compatibile 3G/EDGE care asigurã funcţionarea optimã a serviciilor de date. La acestea se adaugã cardurile mobile de date Business Everywhere 3G/EDGE.
În plus, pentru sfârşitul acestui an, Orange a pregãtit oferte speciale 3G pentru apeluri video şi serviciile de date.
dimensiunea fontului