Cupa Romaniei

EXCLUSIV | Povestea numarului 1 de pe tricoul atacantului Unirii Alba Iulia. "Am zis la misto si cei de acolo chiar mi-au facut. Eu voiam 21, dar...". Cum i-a inspirat Dudelange inaintea meciului cu FCSB si prima primita dupa infrangere

28.09.2018, 14:23 Sursa: Prosport

Nu doar Teixeira, Rusescu, Morais sau Nicolae Dica, de pe banca, au atras toate privirile la Zlatna, acolo unde FCSB a jucat, joi seara, impotriva Unirii Alba Iulia in 16-imile Cupei Romaniei si a castigat abia cu 1-0, in ultimele minute. Inclusiv Silviu Muresan, atacantul echipei din Liga 3, a fost urmarit pe teren de spectatori, cat si de telespectatori. Jucatorul de 27 de ani a surprins cu alegerea pe care a facut-o atunci cand si-a ales numarul pe care sa il poarte pe tricou.

Desi, traditional, numarul 1 pe echipamentul de joc la fotbal este rezervat goalkeeperilor, atacantul Unirii Alba Iulia, Silviu Muresan, e o exceptie de la regula. Fotbalistul a decis sa joace cu acest numar pe spate pentru ii poarta noroc. Nu a fost inca cazul in meciul cu FCSB, fiindca in prelungirile primei reprize a ratat o ocazie imensa ce putea duce la deschiderea scorului, dar si la golul carierei. In minutul 45+1, Muresan a primit de la Oara, a fost sigur ca inscrie, insa a ratat interventia cu mingea la doar o jumatate de metru de poarta goala, balonul trecand apoi razant pe langa bara.

Cu FCSB nu a fost primul meci in care a purtat numarul 1 pe tricou. Silviu Muresana povestit pentru ProSport cum a ajuns in aceasta ipostaza mai putin intalnita in fotbal.

"Eram in vestiar la Industria Galda (n.r. - fosta sa echipa) , iar, in momentul in care ne-am ales numerele de pe tricou, eu am zis la misto numarul 1 si cei de acolo chiar mi-au facut cum am spus, desi eu voiam sa joc cu numarul 21. Mi-a mers bine acolo la echipa, am terminat pe podium si am spus ca daca vin Unirea vreau sa joc in continuare cu 1 pe spate" , a declarat atacantul de 27 de ani, venit la Unirea in acesta vara de la Industria Galda, echipa din judetul Alba care joaca in aceeasi serie de Liga 3, unde a fost golgheter.

Fotbalisti care au mai purtat numarul 1 de-a lungul istoriei: Edgar Davids, Stuart Balmer, Osvaldo (Ossie) Ardiles, Norberto Alonso, Ruud Geels, Simon Vukcevic.

1.000 de lei prima, chiar daca au pierdut: "Finantatorul ne-a spus ca a vazut cel mai frumos meci al nostru"

La un pas sa duca meciul in prelungiri, dar invinsi la limita de FCSB dupa golul lui Raul Rusescu din minutul 85, albaiulienii pregatiti de Adrian Bichesi au fost recompensati totusi pentru prestatia admirabila din jocul de cupa cu o prima de 1.000 de lei.

"Atmosfera a fost buna, la fel ca si meciul facut de noi. Daca ne intra mingea in plasa in prima repriza, poate altul era deznodamantul partidei, iar cei de la FCSB ar fi avut un meci si mai greu. A fost o motivatie mai mare, un meci special. Ne-am gandit ca daca luxemburghezii de la Dudelange i-au batut pe CFR si noi putem face un rezultat mare cu FCSB. La finalul jocului, unul dintre finantatorii echipei ne-a spus ca a vazut cel mai frumos meci al nostru de cand e la Unirea si ne-a propus o prima, chiar daca nu am invins" , a mai povestit Muresan pentru ProSport . Pentru victorie, uniristii ar fi primit 1.500 de lei de om.

Produs al Unirii Alba Iulia, Siviu Muresan a debutat pentru echipa din Cetatea Marii Uniri in Liga 1 in sezonul 2009/2010, acesta evoluand 29 de minute in jocul Gaz Metan Medias, pierdut cu 0-5 pe 15 mai 2010. Atunci a jucat cu numarul 18 pe tricou, iar in urmatorul sezon de Liga 2 si-a ales numarul 9.

In cariera sa a mai evoluat pentru Fortuna Poiana Campina, CSM Ramnicu Valcea, Metalul Resita, actuala Sportul Snagov cand juca la Resita, Metalurgistul Cugir si Industria Galda.

Articol si foto de Lucian DANCIU (Alba Iulia)