Liga 1

Gaz Metan - FC Voluntari 4-0. Cu banii in cont, elevii lui Iordanescu Jr au demolat trupa lui Bergodi. Cum arata clasamentul in playout

23.05.2019, 22:21 Sursa: Prosport

Gaz Metan - Voluntari 4-0 (Caiado 32, Rondon 68-pen., Olaru 86)

Medias: Plesca - Cretu, Larie, A. Micael, Busu s - Fofana (Ely 79), L. Aurelio - D. Olaru, D. Caiado (Mailat 72), Ivanov s - M. Rondon (Yazalde 80)
Rezerve: Batista - Pleasca, Diallo, Chamed

Voluntari: Mitrev - Hodorogea, I. Balaur, Armas, A. Vlad - Capatina (C. Lazar 79), Rauta - G. Deac s (Belahmeur 59), I. Gheorghe, D. Popadiuc (A. Balan 71) - Tudorie
Rezerve: Vatca - Pircalabu, Russo, Ricardinho

Clasament playout

Gaz Metan - 42p. Dinamo - 42p. FC Botosani - 38p. Poli Iasi - 31p. FC Voluntari - 27p. Dunarea Calarasi - 25p. Hermannstadt - 24p. Concordia Chiajna - 16p.

Minutul 90+3: Fluier final.

Minutul 90+2: GOOOL Gaz Metan! Ely Fernandes trimite in vinclu, pentru 4-0. Ilfovenii au fost demolati la Medias.

Minutul 86: GOOOL Gaz Metan! Darius Olaru l-a invins cu Mitrev din centrul careului, cu un sut plasat la coltul lung. 3-0, iar ilfovenii vor avea un meci de foc cu Hermannstadt, in etapa urmatore.

Minutul 68: GOOOL Gaz Metan! Rondon inscrie dintr-un penalty comis de Hodorogea.

Minutul 46: A inceput repriza a doua.

Minutul 45: Pauza la Medias.

Minutul 34: Sansa uriasa pentru Gaz Metan. Darius Olaru a scapat singur cu Mitrev, a incercat sa inscrie cu un sut la coltul lung, dar l-a luat la tinta pe portarul advers. Ramane 1-0.

Minutul 32: GOOOL Gaz Metan! Caiado a deschis scorul dupa o centrare impecabila a lui Cretu. Septarul a marcat din plonjon.

Minutul 1: A inceput partida!

Partida de la Medias pare sa aiba o miza ceva mai ridicata pentru FC Voluntari, care poate sa stea mai linistita in ultimele doua etape. In cazul unei victorii, ilfovenii se vor afla la cinci puncte de locul de baraj ocupat de Dunarea Calarasi, iar lupta pentru evitarea retrogradarii ar urma sa se dea, in principal, intre echipa lui Dan Alexa si FC Hermannstadt (locul 13), Concordia Chiajna fiind deja matematic cazuta in esalonul secund.

De partea cealalta, Gaz Metan Medias a pierdut primul loc din play-out in fata lui Dinamo, insa cu o victorie astazi ar fi la egalitate de puncte, 42, cu echipa lui Mircea Rednic. Echipa lui Edi Iordanescu, care este curtat intens de FCSB , a avut o forma ceva mai slaba in ultimele trei meciuri, inregistrand primele doua infrangeri din play-out si o remiza.

In acest sezon, cele doua formatii s-au mai intalnit de trei ori. In sezonul regular, cele doua au remizat la Voluntari, 1-1, insa in celelalte doua meciuri, Gaz Metan s-a impus, scor 2-0, respectiv 2-1, in play-out.