Liga 1

Dunarea Calarasi - Gaz Metan 0-1. Yazalde a adus victoria trupei lui Edi Iordanescu, cu trei minute inainte de final! Elevii lui Alexa, din nou in pericol

26.05.2019, 19:57 Sursa: Prosport

Dunarea - Gaz Metan 0-1 (Yazalde 87)

Echipele de start:

Dunarea: Straton - Gligorov, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy - Enache, Simion, Honciu, enzar - Iancu, Ammari Gaz Metan: Plesca - Cretu, Micael, Larie, Busu - Ivanov, Aurelio - Olaru, Caiado, Ely Fernandes - Rondon

Minutul 90+3: Final de meci la Calarasi.

Minutul 87: GOOOOOOOOOOOOLLLL GAZ METAN! Yazalde deschide, in sfarsit, scorul pentru Gaz Metan, dupa multe ocazii ratate de medieseni. Cretu centreaza, Rondon sare si deviaza spre Yazalde, care pune piciorul si inscrie.

Minutul 46: A inceput repriza a doua!

Minutul 45+2: Pauza! Fara gol la Calarasi, desi Gaz Metan a ratat multe ocazii de a deschide scorul!

Minutul 1: A inceput meciul!

Gaz Metan a castigat clar pe terenul propriu, in etapa precedenta, impotriva celor de la FC Voluntari, scor 4-0, si cauta victoria care i-ar putea mentine pe primul loc in play-out. Ardelenii vor juca pe terenul Dunarii Calarasi, echipa aflata in lupta pentru evitarea retrogradarii. Echipa antrenata de Dan Alexa ocupa, in momentul de fata, locul de baraj, cu 25 de puncte, iar in cazul in care vor castiga, vor trece peste cei de la FC Voluntari si vor parasi zona retrogradabila.

De partea cealalta, formatia antrenata de Edi Iordanescu poate parasi prima pozitie din play-out in cazul unei infrangeri. Acest lucru se poate intampla doar daca Dinamo va pleca cu minim un punct de pe terenul lui FC Botosani .