Liga 1

Dinamo - FC Voluntari 0-0. O noua prestatie modesta a "cainilor". Belahmeur si Christovao au trimis in bara

31.05.2019, 22:49 Sursa: Prosport

Dinamo - FC Voluntari 0-0

Dinamo: Mandanda - Ciobotariu, Klimavicius s , Grigore - Zenke (N. Jaadi 69), Filip, N'Diaye (I. Serban 80), Sorescu - R. Jaadi - Montini, Popa (Christovao 61)
Rezerve: Mutiu - Mallo, Bani Mustafa, Oltay

FC Voluntari: Vatca - Miranda, Russo, Hodorogea, Vlad - Gheorghe, Lazar (Rauta 86), Laidouni - Pircalabu (Popadiuc 65), Belahmeur (G. Deac 74), Balan
Rezerve: Mitrev - Balaur, Armas, Leasa, Rauta

Clasament playout

Gaz Metan - 45p.* FC Botosani - 44p. Dinamo - 43p. FC Voluntari - 31p. Poli Iasi - 31p. Dunarea Calarasi - 25p.* Hermannstadt - 24p.* Concordia Chiajna - 19p.*

*vor juca duminica

Minutul 90+3: Fluier final. Dinamo termina playout-ul pe locul 3, unul de-a dreptul rusinos.

Minutul 63: Bara! Christovao a plecat in viteza din propria jumatate, a trecut fara probleme de jucatorii lui Bergodi, surprinsi de actiunea varfului, dar totul s-a terminat cu un sut care a izbit bara din dreapta lui Vatca. Costin Lazar a incercat sa-l faulteze pe drum pe Christovao, dar puternicul atacant al lui Dinamo a ramas pe picioare.

Minutul 61: Bara! Belahmeur a ajuns in careu, a sutat la coltul lung, dar mingea a lovit bara si a ricosat in bratele lui Mandanda. Dinamo scapa.

Minutul 46: S-a reluat partida.

Minutul 45: Pauza. In prima repriza, suporterii veniti din Voluntari au fost mai galagiosi decat fanii dinamovisti. Baietii lui Bergodi sunt incurajati la fiecare meci de o micuta brigada formata in mare masura de oameni de varsta a treia.

Minutul 39: O prima ocazie notabila pentru Dinamo! Jaadi paseaza cu calcaiul pentru Ricardo Grigore, iar fundasul dinamovist trimite puternic, pe jos, dar Vatca retine.

Minutul 1: Fluier de start in "Stefan cel Mare"!

Cu sanse minime de a mai termina pe primul loc in play-out, Dinamo joaca pe teren propriu impotriva celor de la FC Voluntari, in ultima etapa din acest sezon. Cu victoria din etapa precedenta, impotriva celor de la Hermannstadt, scor 2-1, ilfovenii s-au salvat matematic de la retrogradare, cu o etapa inainte de final. Echipa antrenata de Cristiano Bergodi vrea sa obtina prima victorie din istoria clubului impotriva lui Dinamo, formatie cu care a pierdut in toate cele trei meciuri din acest sezon.

"Avem ceva probleme. Si medicale, dar si cu o decizie pe care am luat-o, ca Nistor sa nu faca parte din lot pentru meciul acesta. Sa mearga sa se pregateasca cu jucatorii de la echipa nationala. Lui Papazoglou i-am dat drumul acasa. Naser e la echipa nationala, au revenit fratii Jaadi. Dussaut e accidentat, Kabashi e accidentat. Cam atatia sunt. Avem 14 jucatori + inca doi jucatori de la echipa a doua. Astea sunt meciurile."