Liga 1

Iftime face scandal monstru! Arbitrajul l-a scos din minti, dupa Dinamo - FC Botosani 1-1: "Nu se poate! Cum sa nu punem VAR? Platesc eu, ca se murdareste fotbalul!"

14.09.2019, 23:44 Sursa: Prosport

Valeriu Iftime, patronul de la FC Botosani , a comentat in termeni duri prestatia arbitrajului lui George Radulescu, cel care n-a acordat trei penalty-uri clare pentru FC Botosani in partida cu Dinamo (1-1, pe Arena Nationala). Omul cu banii de la formatia moldava e gata sa achite el, in integralitate, costurile sistemului VAR pentru a avea parte de un arbitraj corect.

"S-au vazut 3 lovituri de la 11 metri, au fost 4 faze controversate numai la poarta adversa! Cum sa nu punem VAR in Romania? Nu se poate! Mihai Roman a avut doua faze in careu la care se putea da penalty. Ce sa-i fac arbitrului Radulescu? Cine-l ia pe asta sa-l dea cu capul de zid? Platesc eu VAR-ul in Romania, numai sa-l bage, ca se murdareste fotbalul!

Jucatorii mei spun acum "Ne fura!". M-am uitat cu niste oameni din Italia la meci, iar ei nu intelegeau cum se fura la noi. N-am castigat, iar acum barbatii isi bat nevestele acasa. Ce daca-i prietenul lui Diaconu? Cine-i asta? E vai de mama lui!

Despre Radulescu pot sa spun doar ca e vorba despre incompetenta, nu altceva. Cred ca in Romania fotbalul e curat. Ce daca-i prietenul lui Deaconu (nr. fostul arbitru Alexandru Deaconu, vicepresedinte CCA)? Cine-i asta? E vai de mama lui! In Romania, daca esti inteligent, traiesti prost. Aici trebuie sa fii nesimtit si indolent" , a spus Iftime, pentru gsp.ro.

Finalul meciului de pe Arena Nationala a fost unul nebun. In minutul 85, moldovenii au cerut penalty dupa un fault asupra lui Roman. In al noualea minut al prelungirilor, acelasi Mihai Roman a fost doborat in careu de Diego Fabbrini, dar nici de aceasta data Radulescu nu a aratat punctul cu var.