Liga Europa

CFR Cluj - Lazio 2-1. Campioana Romaniei, succes rasunator la 11 ani si trei zile distanta de la succesul cu AS Roma, marea rivala a biancocelestilor. Elevii lui Petrescu, lideri in Grupa E

19.09.2019, 21:46 Sursa: Prosport

CFR Cluj - Lazio 2-1 (Deac 41 pen, Omrani 75 / Bastos 25)

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis - Peteleu, Burca, Boli, Cestor, Camora - Bordeianu, Djokovic, Paun (Culio 84) - Traore (Omrani 46), Deac (Golofca 90) Rezerve: Fernandez - Pascanu, Luis Aurelio, Susic, Culio, Golofca Antrenor: Dan Petrescu Lazio: Strakosha - Vavro, Acerbi, Bastos (Adekanye 80) - Lazzari, Milinkovic-Savic, Leiva, Berisha (Cataldi 68), Jony (Lulic 80) - Correa, Caicedo Rezerve: Proto - Luis Felipe, Patric, Parolo Antrenor: Simone Inzaghi

Minutul 90+4: Final de meci in Gruia! CFR Cluj face surpriza si invinge Lazio pe teren propriu, scor 2-1. In celalalt meci al Grupei E, Rennes si Celtic au remizat, 1-1, astfel ca CFR este lider.

Grupa E:

1. CFR Cluj 3p 2. Rennes 1p 3. Celtic 1p 4. Lazio 0p

Minutul 90: CFR Cluj, aproape de o victorie istorica, la 11 ani distanta de la victoria cu AS Roma din grupele Ligii Campionilor ale sezonului 2008-2009. Cu acelasi scor, 2-1. Partida va fi prelungita cu patru minute.

Minutul 75: GOOOOOOOOOOOOOOOOL CFR Cluj! Campioana Romaniei trece in avantaj dupa reusita lui Omrani. Atacantul francez trimite in bara din interiorul careului, Strakosha iese eronat incercand sa retina, dar acelasi Omrani a reluat cu capul direct in plasa portii lui Lazio.

75' | #ClujLazio 2-1

Gol di Omrani

- S.S.Lazio (@OfficialSSLazio) September 19, 2019

Minutul 64: Arlauskis, eroul CFR-ului! Jony trage puternic de la marginea careului, pe centrul portii. Lituanianul este atent si respinge, iar cele doua echipe raman la egalitate.

Minutul 51: Dan Petrescu isi pune mainile in cap! Omrani scapa singur cu Strakosha si incearca un sut la coltul lung, dar trimite pe langa poarta lui Lazio si tabela ramane intacta.

Minutul 46: S-a reluat jocul in Gruia! Traore iese, iar in locul sau este introdus Omrani.

Minutul 45: Berisha trimite pe langa poarta cu capul si prima repriza se incheie! Cele doua formatii intra la egalitate la cabine, dupa o prima pare in care italienii au avut ocazile clare de gol.

Minutul 41: GOOOOOOOOOOOL CFR Cluj! Ciprian Deac nu iarta de la punctul cu var.

Minutul 40: Penalty pentru CFR Cluj! Lucas Leiva, fostul jucator al lui Liverpool, il trage in careu pe Djokovic si este avertizat cu cartonasul galben. Deac bate lovitura de la 11 metri.

Minutul 31: Sansa de 2-0 pentru Lazio! Lazzari castiga un duel cu Camora, scapa spre poarta lui Arlauskis si trage din prima cu siretul, dar mult peste poarta CFR-ului.

31' | #ClujLazio 0-1 #Lazzari supera Camora in corsa e calcia di prima intenzione: palla fuori non di molto

Minutul 25: GOOOOL Lazio! Biancocelestii deschid scorul in Gruia prin Bastos. Jony centreaza in careu, fundasul italienilor scapa din marcajul lui Bordeianu si reia din prima direct in plasa portii lui Arlauskis.

25' | #ClujLazio 0-1

¬￯ GOOOOOOOOL!!!!!! GOOOOOOL!!!!!
LA SBLOCCA @quissanga91 !!!!!! pic.twitter.com/HVvTvl7Uib

Minutul 23: CFR, prima ocazie la poarta lui Strakosha! Deac centreaza in careu din lovitura libera, iar Djokovic, Traore si Burca incearca sa reia spre poarta, dar fara succes. Actiunea se incheie cu o executie din foarfeca a mijlocasului croat, mult pe langa poarta.

Minutul 19: Clujenii trag de timp in minutul 19! De aproximativ 20 de secunde a avut nevoie Arlauskis ca se degajeze o minge din out de poarta. Statisticile indica o posesie zdrobitoare in favoarea italienilor: 71%, in timp ce CFR are 29%.

Minutul 11: Ocazie imensa irosita de Lazio! Jony centreaza perfect in careu, apararea clujeana este depasita, Milinkovic-Savic reia cu capul dar Arlauskis reuseste sa respinga. Lazzari putea trimite in poarta din alunecare, dar nu a ajuns la balon.

11' | #ClujLazio 0-0

Primo squillo: @jony2426 mette il cross, #Milinkovic svetta ma trova la risposta di Arlauskis poi #Lazzari non riesce nel tap-in

Minutul 8: Fara ocazii clare pana in acest minut! Paun a intrat in careul advers in debutul partidei, dar a fost rapid deposedat de vedetele lui Inzaghi. Biancocelestii au posesia in Gruia si incearca sa "desfaca" apararea lui Dan Petrescu.

Minutul 1: Fluier de start in Gruia! Lazio este la al saptelea duel impotriva unei echipe din Romania in ultimii 12 ani. Dupa FC Vaslui , FCSB si Dinamo , CFR Cluj incearca sa invinga "balaurul" din capitala Italiei.

19:45 Atentie, Dane! Correa e in forma inainte de meciul cu CFR! :)

#UEL #ClujLazio ??¬??

Questo il gol di @tucu_correa che chiude il riscaldamento... pic.twitter.com/j2Dt1pWfJ7

18:42 Jucatorii ambelor echipe au "inspectat" gazonul. Pret de cateva minute, jucatorii lui Dan Petrescu au schimbat cateva vorbe cu vedetele lui Simone Inzaghi.

#UEL #ClujLazio ??¬¬￯

Ricognizione del terreno di gioco pic.twitter.com/nCZt8mivuh

18:15 Stefan Radu (32 de ani) nu a facut deplasarea la Cluj pentru meciul cu CFR, numele sau fiind pe lista jucatorilor menajati de Simone Inzaghi pentru aceasta partida. Luis Alberto si Ciro Immobile au ramas si ei la Roma.

In cei 12 ani de cand Radu s-a transferat la Lazio, CFR este al treilea club din Romania care isi masoara fortele cu formatia din capitala Italiei, dupa FC Vaslui si FCSB. In "dubla" cu moldovenii din grupele Europa League ale sezonului 2011-2012, Radu a suferit o accidentare la genunchi, motiv pentru care nu a facut parte din lot pentru meciul de pe Olimpico. Situatia s-a schimbat la retur, cand Radu a fost integralist. A fost singurul meci oficial al fundasului impotriva unei echipe din Romania.

Acesta a fost pe banca in meciul tur cu FCSB din sezonul 2017-2018, iar la retur nu a facut parte din lot, in locul sau fiind preferati Patric sau Martin Caceres.

18:10 Marius Bilasco, oficialul celor de la CFR Cluj, a prefatat duelul cu Lazio din Gruia, primul din cadrul grupelor Europa League: "Am vazut si echipa lui Lazio, normal ca deja au inceput emotiile pentru aceasta partida. Sunt trei jucatori (n.r. - Luis Alberto, Ciro Immobile, Stefan Radu) importanti pentru ei pe care antrenorul a decis sa nu-i aduca la aceasta partida. In primul rand, astfel de meciuri se joaca cu inima, iar apoi intervine factorul mental. E clar ca trebuie sa ne autodepasim pentru a echilibra valoarea loturilor. Eu am incredere, am dovedit ca in meciurile importante putem sa ne ridicam la nivelul adversarilor" , a spus Bilasco, la microfonul Digi Sport.

16:50 Andrea Mandorlini a vorbit in exclusivitate pentru ProSport inainte de duelul dintre CFR Cluj si Lazio, primul din cadrul Grupei E a Europa League. Fostul antrenor italian din Gruia a ramas un suporter al CFR-ului si considera ca revenirile jucatorilor pe care si el i-a antrenat au fost inspirate: "Sunt fericit ca s-au intors si jucatorii pe care i-am avut eu acum 10 ani. Cipri Deac, Culio, care este accidentat, s-a intors chiar si Lacina Traore, dupa ani importanti si ma bucura ca a avut o cariera frumoasa. O echipa care imi este simpatica si care joaca bine. Cred ca in Romania este o echipa foarte puternica si sunt fericit ca a reinceput sa castige. Cred ca are calitatea tehnica sa castige campionatul" , a spus Mandorlini, pentru ProSport .

16:25 Astazi, in ziua meciului cu CFR Cluj, Lazio si suporterii biancocelesti il sarbatoresc pe Tommaso Rocchi. Fostul atacant implineste astazi 42 de ani, iar clubul din capitala Italiei l-a felicitat pe retelele de socializare.

Fanii dinamovisti nu au amintiri placute cu Rocchi. In sezonul 2007-2008 al Ligii Campionilor, Lazio a eliminat-o pe Dinamo din turul trei. Dupa 1-1 pe Olimpico, "cainii" prindeau curaj pentru meciul retur. Florin Bratu a deschis scorul, dar echipa pregatita atunci de Mircea Rednic a pierdut cu 3-1, Rocchi reusind o "dubla" pe fostul stadion "Lia Manoliu".

???? Tanti auguri di buon compleanno a Tommaso #Rocchi !

L'ex centravanti biancoceleste spegne 4￯¬2￯¬ candeline ?? pic.twitter.com/mPklHydao5

- S.S.Lazio (@OfficialSSLazio) September 19, 2019 View this post on Instagram

Prezentarea grupei @cfrclujofficial din @europaleague #cfr #cluj #europaleague #prosport

A post shared by ProSport (@prosport.ro) on

Sep 19, 2019 at 4:24am PDT

Dan Petrescu, tehnicianul lui CFR Cluj, este convins ca va avea un meci dificil, acesta afirmand acest lucru inca de la tragerile la sorti, spunand la acel moment: "Eram in masina, mi s-au spus la telefon primele trei echipe din fiecare grupa si singura pe care nu o doream era cea in care suntem! Asa ghinion, sincer, nu am avut in viata mea!Au fost cinci trageri la sorti, la toate am cazut cel mai rau posibil! Sincer, nu ma asteptam la asa ceva, eu inca nu mi-am revenit, e un soc prea mare" .

Incepand cu luni, 16 septembrie, CFR Cluj au pus in vanzare biletele pentru partida cu Lazio. Cel mai ieftin bilet, la peluza, costa 85 de lei. La tribune, tichetele valoreaza 150 de lei.

Pentru meciul dintre CFR Cluj si Lazio, UEFA a desemnat o brigada de arbitri polonezi. La centru se va afla Daniel Stefanski. Acesta va fi ajutat de tusierii Marcin Boniek si Dawig Igor Golis, iar al patrulea arbitru va fi Damian Sylwestrzak.

Lotul lui CFR Cluj este marcat de absente importante. Vinicius lipseste din cauza unei accidentari, Tucudean este retras temporar, iar Culio, desi este in lot, are sanse mici sa evolueze, de asemenea din cauza unei accidentari.

Lazio a avut cele mai bune performante, in Europa League, in sezoanele 2012-2013 si 2017-2018, atunci cand au ajuns pana in sferturile de finala.

Pe langa CFR Cluj si Lazio, din grupa E mai fac parte Rennes si Celtic Glasgow.