Echipa nationala

Danemarca U21 - Romania U21 2-1. Tranzitia se face greu. Nordicii au dominat partida, iar Florinel Coman a fost inger si demon

10.09.2019, 21:23 Sursa: Prosport

Danemarca U21 - Romania U21 2-1 (Olsen 3, 55 / Coman 80)

Echipele de start:

Danemarca U21 (4-3-3): Christensen - Anyembe, Sorensen, Nelsson, Poulsen - Hjulmand (46 Kofod), Nartey, Holse - Olsen, Bruun Larsen, Dreyer (66 Odgaard) Rezerve: Vindhal-Jensen, Odgaard, Jensen, Ibsen, Amundsen, Damsgaard, Madsen, Rasmussen Romania U21 (4-3-3): Aioani - Ratiu (66 Velisar), Pascanu, Dima (66 Chindris), Boboc - Dragomir (51 Ciobanu), Baluta, Olaru - Dragus (66 Dobre), Ad. Petre (72 G. Ganea), Fl. Coman Rezerve: Dur-Bozoanca, R. Grigore, G. Ganea, Oaida, Chindris, Velisar, Neicutescu, Dobre
Arbitru: Erez Papir (Israel) | Asistenti: Sagy Metzamber, Tom Adi (Israel) | Arbitru de rezerva: Liran Liany (Israel)

Final de meci. Romania pierde cu Danemarca, scor 1-2. Tricolorii puteau pleca cu un punct de la Aalborg, insa Coman a ratat un penalty in minutul 90-3. Pentru echipa lui Radoi urmeaza meciurile cu Ucraina si Irlande de Nord, din octombrie.

Minutul 90+2 Coman rateaza penalty! Ganea e faultat in careu de portarul danezilor, dar Florinel Coman rateaza lovitura de la 11 metri, Christensen respingand in corner.

Minutul 80: GOL ROMANIA! Florinel Coman inscrie cu un sut superb, de la aproximativ 25 de metri, in stilul celui marcat la EURO 2019, contra Angliei. Tricolorii mai au 10 minute la dispozitie pentru a incerca sa plece cu ceva de la Aalborg.

Minutul 69: Olsen, one-man show. La cateva minute dupa ce a lovit bara, fotbalistul de la Bologna a avut o noua sansa de a realiza tripla, insa sutul sau a fost respins in-extremis de Aioani.

Minutul 66: Bara Danemarca! Olsen loveste bara, dupa ce sutul sau a fost deviat de Ratiu. Imediat, Radoi face trei schimbari, in tentativa de a mai obtine ceva din duelul de la Aalborg. Au intrat Chindris, Velisar si Dobre si au iesit Ratiu, Dragus si Dima.

Minutul 55: GOL Danemarca! Apararea tricolorilor ramane descoperita in timpul unui contraatac, Bruun Larsen il depaseste in viteza pe Dima si il gaseste in careu pe Olsen, care face dubla.

Minutul 51: Mirel Radoi a facut prima inlocuire. Andrei Ciobanu i-a luat locul lui Vlad Dragomir.

Minutul 46: A inceput repriza secunda. Mirel Radoi nu a apelat la nicio schimbare, in ciuda faptului ca noul regulament permite cinci inlocuiri.

Pauza la Aalborg: Danemarca conduce cu 1-0, dupa o prima repriza in care nordicii au dat impresia ca pot controla cu usurinta partida. Gazdele au lovit bara, iar Dima a salvat de pe linia portii. Singurele ocazii mai importante ale tricolorilor au venit de la Florinel Coman.

Minutul 41: Tricolorii, aproape de egalare. Coman este faultat la 17 metri de poarta adversa, iar arbitrul israelian dicteaza lovitura libera. A executat tot fotbalistul de la FCSB , care a trimis in forta, pe coltul portarului, insa Christensen a respins.

FOTO Captura ProX

Minutul 28: O noua ocazie importanta pentru Danemarca! Dupa o faza prelungita de atac, in urma careia portarul Aioani a fost nevoit sa paraseasca poarta, danezii au sutat periculos, insa Dima a salvat, respingand din fata liniei portii.

Minutul 23: Aproape de un nou "Hai, Florineeel". Coman il pune la incercare de doua ori intr-un minut pe portarul danezilor, care reuseste sa se impuna in ambele ocazii. Tricolorii incep sa-si faca simtita prezenta in jumatatea adversa, dupa un debut nefast.

Minutul 20: Prima ocazie pentru tricolori! Vlad Dragomir il gaseste bine in careu pe Adrian Petre, insa sutul fotbalistului care evolueaza in Danemarca este imprecis.

Minutul 16: Bara Danemarca! Holse a incercat sa centreze in apropierea portii pentru Olsen, insa mingea loveste stalpul din stanga lui Aioani. Romania pare sa fie fara reactie in acest debut de meci, actiunile ofensive periculoase lipsind.

Minutul 14: Ocazie Danemarca! Bruun Larsen, fotbalist legitimat la Borussia Dortmund, il pune la incercare pe Aioani, cu un sut de la distanta, pe mijlocul portii. Portarul Chindiei a respins in corner.

Minutul 3: Gol Danemarca! Olsen patrunde in careu si il invinge pe Aioani cu un sut in forta. Boboc, Dima, Baluta si Pascanu i-au permis nordicului sa intre in careu nestingherit si sa deschida scorul.

Minutul 1: A inceput meciul de la Aalborg, a inceput o noua campanie de calificare pentru Campionatul European. Tudor Baluta este capitanul tricolorilor in partida contra Danemarcei.

UPDATE, 18:10: Au fost anuntate echipele de start pentru partida de la Aalborg. Mirel Radoi abordeaza jocul cu danezii cu un sistem 4-3-3, din care fac parte mai multi jucatori de la EURO 2019, dar si alte nume noi, precum Aioani, Ratiu sau Dima.

UPDATE | Conform frf.ro, jucatorii si-au ales numerele de pe tricouri. 1.Ionut Rus ¬ 2. Radu Boboc ¬ 3. Constantin Dima ¬ 4. Alex Pascanu ¬ 5. Tudor Baluta ¬ 6. Ricardo Grigore ¬ 7. Florinel Coman ¬ 8. Vlad Dragomir ¬ 9. George Ganea ¬ 10. Denis Dragus ¬ 11. Adrian Petre ¬ 12. Marian Aioani ¬ 13. Nicolae Carnat ¬ 14. Razvan Oaida ¬ 15. Andrei Chindris ¬ 17. Darius Olaru ¬ 18. Andrei Ratiu ¬ 19. Mihai Velisar ¬ 20. Andrei Ciobanu ¬ 21. Mihai Neicutescu ¬ 22. Mihai Dobre ¬ 23. Cosmin Dur-Bozoanca

UPDATE | Danemarca U21 - Romania U21 se joaca pe Nordjyske Arena si va fi arbitrata de o brigada din Israel, anunta frf.ro. La centru e Erez Papir, asistentii sunt Sagy Metzamber si Tom Adi, iar al patrulea oficial e Liran Liany.

Romania U21 incepe o noua campanie de calificare la un turneu final cu performanta extraordinara reusita la Euro 2019, din Italia si San Marino, cand elevii lui Mirel Radoi au ajuns pana in semifinalele competitiei. Tricolorii mici incep drumul catre Euro 2021 in Danemarca, dar Radoi este lipsit de aportul unor fotbalisti importanti precum Ionut Radu, fostul capitan, George Puscas, Ionut Nedelcearu sau Ianis Hagi. Toti au facut pasul catre echipa mare, iar selectionerul a fost nevoit sa gaseasca alte solutii.

Astfel, si-au facut loc in lotul U21 fotbalisti precum Mihai Velisar, Razvan Oaida sau George Ganea. Pentru campania care va demara in aceasta toamna sunt eligibili jucatorii nascuti incepand cu 1 ianuarie 1998. Daca la prima reprezentativa, Cosmin Contra nu a chemat niciun jucator de la FCSB, Mirel Radoi a decis sa ii convoace pe Andrei Vlad, Razvan Oaida si Florinel Coman.

Radoi: "Vom implementa un alt sistem de joc! Ne vrem sa dezamagim"

Mirel Radoi a prefatat partida de debut, cu Danemarca, si a vorbit despre presiunea rezultatului obtinut de generatia precedenta la Euro 2019. Selectionerul a anuntat ca va implementa un nou sistem de joc. "Incepem un drum nou, e un nou inceput. Sper sa fie un prim pas fericit si sa ne intoarcem acasa cu toate punctele. Intalnim o echipa cu un selectioner nou, un spaniol, Albert Capellas, dar ne-am documentat bine. In plus, am avut pe cineva la amicalul lor cu Ungaria.

Trebuie sa lasam deoparte ce a fost in vara, nu vreau ca jucatorii sa resimta presiunea. Aceasta trebuie sa fie pe umerii antrenorilor. Dar am incredere in acest grup si cred cu tarie ca ne putem califica din nou la turneul final.

E clar ca singuri am ridicat nivelul asteptarilor, prin ceea ce am aratat pe teren. Asta nu e un lucru rau, ba din contra. Romanii vor din nou sa ne vada acolo si au incredere in noi ca vom reusi. Asta ne motiveaza suplimentar. Nu vrem sa ii dezamagim. Vom implementa un alt sistem de joc, dar filosofia va fi aceeasi. Veti vedea aceleasi lucruri bune ca pana acum. Vrem totusi sa aducem in plus temporizarea, cred ca asta ne-a lipsit pana acum" , a spus Mirel Radoi, conform frf.ro.