Liga 1

Infrangere pentru Romania U18 in amicalul cu Slovacia. Ianis Stoica a marcat si a ratat penalty care putea aduce egalarea

22.10.2019, 18:25 Sursa: Prosport

Echipa nationala U18 a Romaniei a pierdut meciul amical disputat astazi, la Centrul National de Fotbal de la Buftea, cu selectionata similara a Slovacia, scor 1-2. Golul tricolorilor a fost marcat de Ianis Stoica (foto), jucatorul care apartine de FCSB, insa e imprumut la Petrolul. Fiul lui Pompiliu Stoica a irosit si un penalty care ar fi putut aduce egalarea. Joi, de la ora 11:00, tot la Buftea, are loc meciul retur. Slovacii au avut 2-0. Ianis Stoica a marcat, iar apoi a ratat penalty Prima repriza a meciului desfasurat la Buftea a fost una echilibrata, insa slovacii au intrat in avantaj la pauza dupa golul marcat in minutul 41 de capitanul Suslov, care a sutat la coltul scurt din interiorul careului, anunta FRF pe site-ul oficial. La pauza, Oprescu a efectuat trei schimbari, iar jocul tricolorilor s-a schimbat in bine. Totusi, dupa ce Ianis Stoica a lovit bara (55), slovacii s-au desprins la doua goluri dupa reusita lui Javro (57). Patru minute mai tarziu, dominarea romanilor a fost rasplatita, Ianis Stoica marcand din careu dupa o centrare a lui Ahmed Bani. Stoica putea restabili egalitatea in minutul 72, dar acesta a ratat lovitura de la 11 metri dictata de "centralul" Coza dupa un hent in careu al lui Csaba. Tricolorii isi pot lua revansa joi, de la ora 11:00, partida retur cu Slovacia urmand a se disputa tot la Buftea. Romania U18: Tataru - Iana (Pascu 18), Talmaciu, Vita, Stefanovici - Perianu (cpt.), Szondi (Bako Casiadi 46) - I. Stoica, M. Bratu (Bani 46), Vasluian (Balan 58) - Suciu (Tanasa 46) Rezerve neutilizate: Opric, Chilili, Panoiu, Mitran, Derbac, Ad. Ilie Lotul convocat de Daniel Oprescu pentru aceste partide: portari: Alexandru Tataru (Fotbal Club Rapid Bucuresti), Raul Opric (UTA Arad); fundasi: Andrei Iana (LPS Cetate Deva), Madalin Pascu (Unirea 04 Slobozia), David Talmaciu (SR Municipal Brasov), Ionut Mitran (Universitatea Craiova), Daniel Vita (Akademia Puscas), Alexandru Chilili (FC Voluntari), Adrian Ilie (CFR Cluj), Stefan Stefanovici (Juniorul Vaslui); mijlocasi: Ovidiu Perianu (FCSB), Bako Casiadi Soma (Cszikszereda Miercurea Ciuc), Ioan Derbac (CFR Cluj), Botond Szondi (Cszikszereda Miercurea Ciuc), Ianis Stoica (Petrolul Ploiesti), Florin Balan (FC Voluntari), Ahmed Bani (FC Dinamo Bucuresti), Mario Bratu (Petrolul Ploiesti), Ion Vasluian (Ripensia Timisoara), Stefan Panoiu (Fotbal Club Rapid Bucuresti); atacanti: Toni Suciu (Akademia Puscas), Andrei Tanasa (Politehnica Iasi). https://www.youtube.com/watch?v=31QV5aRMbvo Foto si video: FRF