Cupa Romaniei

Hermannstadt - FCSB 1-2. Ros-albastrii castiga nesperat pe final de meci

05.03.2020, 18:30 Sursa: Prosport

Hermannstadt - FCSB s-a incheiat 1-2 in sferturile de finala ale Cupei Romaniei. Ros-albastrii reusesc un final de meci foarte bun, intorcand scorul nesperat, dupa autogolul lui Dobrosavlevici si executia lui Florinel Coman. Minutul 90+3: Final de meci! Minutul 90: GOOOL FCSB! Florinel Coman scapa singur cu Novo si il lobeaza, din sase metri! Minutul 86: Ionut Vina scapa spre poarta adversa, nu este atent, iar portarul Novo culege mingea evitand pericolul! Minutul 84: GOOOL FCSB! Dobrosavlevici, de la gazde, isi trimite mingea in proprie poarta dupa o centrare din partea dreapta a lui Florinel Coman! Minutul 76: Schimbare la FCSB! Iese Morutan, intra Vina! Minutul 74: GOOOL Hermannstadt! Sibienii scapa pe contraatac, Debeljuh ajunge fata in fata cu portarul si il executa pe Vlad! Minutul 73: Ocazie uriasa a lui Florinel Coman! Jucatorul lui FCSB trimite peste poarta, fata in fata cu portarul! Minutul 71: O noua schimbare la gazde! Iese Rimane, intra Romario Pires! Minutul 65: Ocazie mare a lui Jo! Hermannstadt, mai buna in repriza a doua! Minutul 64: Schimbare si la Hermannstadt! Intra Debeljuh, iese Yazalde! Minutul 47: Ocazie uriasa a lui Dumitriu! Trece pe langa minge, in fata portii, din alunecare! A fost o centrare perfecta din flancul drept! Minutul 46: A inceput partida! Minutul 46: Schimbari la FCSB! Iese Adrian Petre, intra Florinel Coman! Adrian Popa paraseste terenul pentru ca Dennis Man sa-si faca aparitia! Minutul 45+1: Pauza la Sibiu! Minutul 14: Kevin Rimane trimite mult pe langa poarta, fata in fata cu Vlad! Ocazie uriasa a sibienilor! Minutul 13: Sintean trimite cu capul in afara portii, din cativa metri! Minutul 1: A inceput partida! ECHIPELE DE START: Hermannstadt: Novo - Voda, Dobrosavlevici, Luchin, Busu - Rimane, Taira - Petrescu, Sintean, Dimitriu - Yazalde Rezerve: Pop, Tiago, Dalbea, Pires, Jo, Debeljuh, Cordea Antrenor: Vasile Miriuta FCSB: A. Vlad - Cretu, A. Miron, Filip, Pantiru - Ov. Popescu, Morutan, Olaru - Ad. Popa, Ad. Petre, Fl. Tanase Rezerve: Niga, Fl. Coman, Momcilovic, Vina, Oaida, Perianu, Man Antrenor: Bogdan Vintila Stadion: "Municipal" (Sibiu) Arbitru: George Gaman (Dolj); Asistenti: Mircea Orbulet (Bucuresti), Alexandru Cerei (Cluj) Sibienii s-au calificat in aceasta faza competitionala, dupa ce au trecut la limita de colega de esalon, Chindia Targoviste, scor 1-0, iar ulterior au invins-o pe CS Mioveni (Liga 2), cu scorul de 2-0. De cealalta parte, FCSB a castigat in fata celor de la Metaloglobus Bucuresti (Liga 2), cu scorul de 2-0, si in fata Universitatii Cluj (Liga 2), scor 1-0. Ultima intalnire dintre cele doua formatii a avut loc in campionat, in luna octombrie, cand ros-albastrii s-au impus cu scorul de 4-0. Acestea s-au intalnit si in Cupa Romaniei, in urma cu doi ani, tot in faza sferturilor de finala, cand sibienii s-au impus cu scorul de 3-0. In semifinale s-au mai calificat Poli Iasi (3-2 cu Universitatea Craiova), Sepsi Sfantu Gheorghe (1-0 cu Petrolul Ploiesti) si Dinamo Bucuresti (1-0 cu Academica Clinceni).