Stranieri

Cosmin Olaroiu, aproape de event in China! Jiangsu Suning a facut show total in Cupa si a marcat sapte goluri | VIDEO

27.11.2020, 18:18 Sursa: Prosport

Cosmin Olaroiu este aproape de event in China! Jiangsu Suning a facut spectacol si in Cupa, dupa un meci in care a marcat nu mai putin de sapte goluri. Trupa antrenata de Olaroiu n-a avut nicio emotie cu modesta Meizhou Hakka, iar Jiangsu Suning s-a impus cu 7-2. Jiangsu Suning a castigat titlul in China pentru prima data in istorie, dupa ce a invins-o pe Guangzhou Evergrande, echipa lui Fabio Cannavaro, in finala campionatului. Totusi, desi a reusit o performanta notabila si a fost rasplatit pe masura, Cosmin Olaroiu se gandeste sa paraseasca fotbalul din China, insa poate sa faca asta dupa obtinerea eventului. Cosmin Olariu, in sferturile Cupei Chinei dupa o victorie cu sapte goluri Fara vedetele Teixeira si Eder in teren, Jiangsu Suning a trecut la pas de Meizhou Hakka, o echipa aflata in al doilea esalon din China. VIDEO: Jiangsu Suning - Meizhou Hakka 7-2 https://www.youtube.com/watch?v=5zd20zPbI6U Cosmin Olaroiu are toate sansele sa mai obtina un trofeu important, dupa ce rivalele Guangzhou Evergrande si Shanghai SIPG s-au facut de ras in Cupa Chinei, fiind eliminate de echipe din liga a doua. In faza urmatoare, Jiangsu va intalni echipa de esalon secund Kunshan, care a trecut in optimi de Guangzhou Evergrande, scor 3-0. Doar cu jucatori chinezi in lot, Jiangsu Suning a condus cu 3-0 la pauza, iar apoi a mai inscris de alte patru ori, dupa pauza. Au marcat: Cheng '22, '59, Pengfei '32, '41, Bouyan '63, Ang '77 si Lingfeng '89 pentru invingatori, respectiv Liang '54 si Yi '85 (penalty) pentru invinsi. Cosmin Olaroiu a cucerit in China cel de-al 17-lea trofeu din cariera. Pe langa salariul de 7 milioane de dolari, patronul clubului i-a oferit si un bonus de trei milioane. Zhang Jindong este un om de afaceri care detine Jiangsu Suning, dar si clubul italian Inter, care incearca sa opreasca suprematia rivalei Juventus, in Serie A.