Basket

thumbs

Universiada 2019. Cine sunt sportivii romani care ne reprezinta la Napoli. Romania intra in competitie la 10 discipline

03.07.2019, 13:32 Sursa: Prosport

In perioada 03-14 iulie, la Napoli (Italia), se desfasoara a 30-a editie a Universiadei de vara, cea mai importanta competitie organizata de Federatia Internationala a Sportului Universitar (FISU). Romania este reprezentata la intreceri de o delegatie compusa din 112 membri, din care 86 de sportivi, 2 delegati oficiali si 24 de tehnicieni (antrenori, medici, maseuri).

Sportivii romani vor concura la Universiada 2019 la 10 discipline: atletism (feminin, masculin), baschet (feminin), gimnastica artistica (feminin, masculin), inot (feminin, masculin), judo (feminin, masculin), scrima (feminin, masculin), tenis de masa (feminin, masculin), rugby (masculin), taekwondo (feminin, masculin), tir sportiv (feminin, masculin).

La cea de-a 30 -a editie a Universiadei de Vara participa peste 12.000 de sportivi studenti din intreaga lume.

Universiada 2019 - Sportivii care reprezinta Romania

Atletism

FIRFIRICA ALIN ALEXANDRU IUSCO FLORENTINA COSTINA NEAGOE IONUT ANDREI SIMIUC LENUTA PETRONELA BOBOC CRISTI NICUSOR DUMITRACHE COSMIN ILIE TERPEZAN ALEXANDRU RADU CRISTIAN LEFCENCO ANDREEA SIMONA COMAN NICOLAE MARIAN DULCESCU VLAD MELNICESCU IOAN ANDREI PISCU ANDREEA ALINA TOADER ANDREI RARES

Baschet

FERARIU ANA ARDELEAN DORA DENISA GHITA NICOLETA ALEXANDRA KELEMEN KINCSO LENART PAULA NEAGU TEODORA PODAR ALINA MARIA POPESCU CARLA ANTONIA STAN CLAUDIA ALEXANDRA VILCINSCHI SONIA CRISTIANA VIRJOGHE ANAMARIA RADU ANTONIA

Gimnastica

CIURUSNIUC ANDREEA DANIELA MODOIANU-ZSEDER TOMA ROLAND GHIUZAN ROBERT GABRIEL

Rugby

PAXAMAN RAOUL ANDREI GHIARASIM ALIN COSTINEL POROJAN ALEXANDRU CROITORU GEORGE IULIAN CARLESCU DAN CONSTANTIN NISTOR IONITA CHIRIAC MARIUS PARALESTE GABRIEL ADRIAN CIUBOTARIU ANDREI CONSTANTIN BOBOC CRISTI CURCAN FLORIN BALABAN IONUT

Natatie

SCARLAT BOGDAN ANDREI UNGUR CATALIN PAUL ANGHEL ANDREI MIRCEA PATURCA VLAD GRADINARU ANDREI RAZVAN REDNIC EDUARD

Judo

BODEA RAZVAN ALEXANDRU BORS-DUMITRESCU LUCIAN LARIS CROITORU MIRCEA ALEXANDRU DOBRE STEFANIA ADELINA HORVATH FLORISA ILEANA IONITA CAMELIA IONITA MARIO DUMITRU ROTARU GEORGE RARES SIRBULET CRISTINA MARIA STERE DANIELA ELENA

Tir

MOLNAR ELIZA ALEXANDRA IORDACHE DRAGOMIR MATEI BONTE ROXANA DELIA CODREAN PAUL CASIAN

Scrima

CALUGAREANU MALINA ELENA BOLDOR-BOGHITA MARIA BEATRICE SIRBU TEODORA VACARASU RALUCA BUCUR GEORGIAN MADALIN EFTIMIE SORIN GEORGE URSACHI RAZVAN PAUL STANESCU RAZVAN ADRIAN DABIJA FLORIN ADRIAN BOLBOCEANU CEZARA MIHAELA

Tenis de masa

CLAPA ANDREEA TEODORA DIACONU ADINA MIHAELA FEDERATIA CIOBANU IRINA ZAHARIA ALINA GEORGIANA SPELBUS ALIN MARIAN SPELBUS FLORIN CONSTANTIN MANOLE ALEXANDRU MIHAI MLADIN PAUL EUGEN

Taekwondo

DOGARI NICOLAE HOBJILA GEORGE LUCA VASILE GABRIEL MARCU ANDREEA MARIA CAPLEA COSMIN MURESAN DAVID NAGY-ADORJANI NORBERT

Articole asemanatoare