Handbal

Scor ireal la meciul Romania - Suedia dupa 17 minute de joc. Tricolorele s-au calificat intre cele mai bune opt natiuni ale Europei la categoria sub 19 ani

12.07.2019, 19:51 Sursa: Prosport

Nationala feminina de tineret a invins Suedia cu 30-20 (18-6), intr-un meci din Grupa D a Campionatului European de la Gyor sub 19 ani. In urma acestui rezultat, tricolorele s-au calificat in Main Round (grupa valorica 1-8), indiferent de rezultatul ultimului joc cu Norvegia, programat duminica.

Generatia 2000-2001 a avut o revansa de luat in fata Suediei, dupa ce a fost eliminata anul trecut in optimile de finala ale Campionatului Mondial. Atunci, Romania a avut calificarea in mana, dar a prins o repriza secunda in care nu i-a iesit absolut nimic si a cedat cu 22-20. De asemenea, nordicele castigasera un meci de pregatire in urma cu 2 saptamani cu 21-18.

De aceata data, tricolorele au fost la conducere din primul minut si pana in ultimul. Dupa 10 minute, Romania conducea cu 6-0, desi a avut inclusiv o dubla inferioritate. Mai mult, dupa 17 minute s-a desprins la 10-0, un rezultat mai rar intalnit chiar si la acest nivel. Suedia a venit totusi la Euro dupa ce anul trecut s-a clasat pe locul 4 la Campionatul Mondial U18. Diana Ciuca a aparat formidabil, fiind invinsa pentru prima data abia in minutul 19.

Dupa 18-6 la pauza, Romania a reusit sa ramana concentrata si in partea secunda si a condus si la 13 goluri. Dupa 60 de minute, tricolorele si-au luiat revansa cu varf si indesat: 30-20. Cu acest rezultat, au obtinut calificarea si in Main Round. Duminica vor infrunta Norvegia intr-un meci care le poate trimite foarte sus la acest Campionat European.

Romania - Suedia 30-20 (18-6)

Ciuca 1 gol, Chetaru - portari; Moraru 7, Jipa 5, Moroianu 5, Popa 3, Samant 3, Balaceanu 2, Stamin 2, Valcan 2, Barabas, Cace, Darie, Kerekes, Pica, Vrabie