Liga Europa

Florin Nita, imperial in poarta lui Sparta Praga in victoria cu Rangers din Europa League! Ce nota a primit Ianis Hagi din partea presei scotiene

30.09.2021, 23:27 Sursa: Prosport

Internationalii Florin Nita si Ianis Hagi s-au intalnit in etapa a doua a grupelor Europa League, castig de cauza avand formatia portarului, Sparta Praga, care s-a impus cu 1-0 in fata lui Rangers. Florin Nita a fost trimis in teren din primul minut al meciului cu Rangers si a reusit sa mentina imaculata poarta gazdelor, dupa ce a avut mai multe interventii bune de-a lungul partidei. La adversari, mijlocasul Ianis Hagi a intrat in minutul 38 si a avut o prestatie solida, jurnalistii scotieni notand pasa foarte buna in adancime pentru Roofe, care a irosit oportunitatea. Sparta Praga ocupa locul secund al grupei, cu patru puncte, pe cand Rangers este ultima in clasament, dupa doua infrangeri. Florin Nita si Ianis Hagi, prestatii bune in Europa League Ianis Hagi a inceput meciul cu Sparta Praga de pe banca de rezerve, dar a fost trimis in teren la aproape 10 minute dupa ce formatia din Cehia a deschis scorul. Antrenorul Steven Gerrard a sperat ca sclipirile romanului o vor ajuta pe Rangers sa marcheze, dar cea mai buna pasa a sa a fost irosita de Roofe. Jurnalistii scotieni de la The Glasgow Times l-au notat cu 5 pe internationalul roman pe cand portarul Allan McGregor a primit cea mai mare nota, 8. De cealalta parte, portarul Florin Nita a facut un nou meci mare pentru Sparta Praga, reusind sa nu primeasca niciun gol. Acesta a dat siguranta defensivei sale si a avut trei interventii decisive in fata scotienilor