Rugby

Anglia si Irlanda au castigat meciuri importante in Six Nations, in cadrul etapei a 2-a

08.02.2020, 22:42 Sursa: Prosport

Anglia si Irlanda au obtinut sambata victorii importante in cadrul etapei a doua in Six Nations la rugby, in urma partidelor cu Scotia si Tara Galilor. Duminica, de la ora 17:00, la Paris se desfasoara si ultima intalnire a rudei, Franta - Italia. Intr-o confruntare incarcata de istorie, la sfarsitul careia s-a decernat si trofeul Calcutta Cup, Anglia a invins Scotia cu 13-6 la Edinburgh. Vicecampionii mondiali au castigat un meci de lupta, ingreunat si de conditiile meteorologice, adica ploaie, vant si frig. Prima repriza a fost destul de echilibrata dupa posesia mingii, dar selectionata Trandafirului a plecat in avantaj la cabine cu 3-0. Ar fi putut fi 12-0 daca Anglia nu ar fi ratat trei lovituri de pedeapsa. Traiectoria mingii a fost influentata de vant. Anglia a scapat in invingatoare in minutul 70. Irlanda, meci solid cu Tara Galilor in Six Nations Adam Hastings a egalat la 3-3 dupa pauza, doar ca apoi scotienii au pierdut mingi importante in momente cheie, in care ar fi putut fructifica, iar Anglia a profitat in cele din urma. Genge a reusit primul si singurul eseu al meciului in minutul 70, capitanul Owen Farrell a transformat, astfel ca vicecampioana mondiala a iesit din incurcatura. Scotia s-a multumit pana la urma cu bonusul defensiv, dupa ce Hasting a inchis tabela la 6-13 in minutul 78. [caption id="attachment_18979478" align="aligncenter" width="1153"] Foto / Profimedia[/caption] Un meci la fel de interesant s-a desfasurat la Dublin intre ultimele doua castigatoare ale trofeului. Irlanda a invins Tara Galilor cu 24-14. A fost un succes mai clar al "verzilor" decat a aratat scorul final, avand in vedere ca adversarii au redus din handicap cu un eseu realizat de Tipuric in minutul 80. Irlanda a reusit patru eseuri in acest meci, astfel ca a obtinut maximum de puncte (5) din aceasta intalnire. Batalia pentru locul 1 se da in acest moment intre Irlanda si Franta, dar Anglia si Tara Galilor inca mai au oportunitati de a reveni. Scotia are deja doua infrangeri, chiar daca a facut doua partide bune cu Irlanda si Anglia. Tot sambata, in Rugby Europe Championship, Romania a jucat dezamagitor in Portugalia, fiind invinsa cu 22-11.