Rugby

Corespondenta din Krasnodar | A treia infrangere a Romaniei in Rugby Europe Championship. "Ursii" au invins Stejarii pentru prima data in ultimii 5 ani

07.03.2020, 14:50 Sursa: Prosport

Romania a pierdut al treilea meci din acest an in Rugby Europe Championship, fiind invinsa azi, la Krasondar, de reprezentativa Rusiei cu scorul de 32-25. In urma acestui joc, Stejarii au ajuns pe ultimul loc in clasament, inaintea ultimei etape. Saptamana viitoare, selectionata condusa de Andy Robinson va juca pe teren propriu, pe Stadionul Municipal Botosani, cu echipa Belgiei. Rusia a reusit nu mai putin de patru eseuri in acest meci. Romania a realizat cu unul mai putin. Stejarii au suferit prima infrangere in fata Rusiei in ultimii 5 ani. Precedentul esec a fost consemnat in 2015, tot la Krasnodar, scor 13-16. Partida de la Krasnodar s-a jucat pe o vreme ideala, dar tribunele au fost destul de goale, la joc fiind prezenti doar cateva sute de spectatori. Romania si Rusia s-au luptat in primul rand pentru a evita ultimul loc in REC. Dupa trei runde, ambele aveau cate o victorie si doua infrangeri. Romania traverseaza cea mai dificila perioada din istoria moderna a rugby-ului, situatie intarita de evolutia de la Krasnodar. Stejarii nu au reusit sa profite de momentul bun dupa victoria cu Spania, iar in aceasta deplasare au avut o alta evolutie departe de asteptari. Capitanul Mihai Macovei nu a fost disponibil pentru acest meci, astfel ca Florin Surugiu a purtat banderola de capitan pentru a doua oara in acest sezon. Andy Robinson a trimis in teren o echipa destul de tanara, cu o medie de 22,5 ani. Echipa Romaniei care a evoluat la Krasnodar: Partida a debutat cu o sarabanda a loviturilor de pedeapsa, fiecare tabara reusind sa transforme cate doua in primele 10 minute. Florin Vlaicu a mai adaugat inca opt puncte la recordul lui, ajungand la 992 de puncte realizate pentru Romania. Dupa minute bune in care fiecare echipa a incercat sa caute punctele slabe ale adversarului, Romania a marcat primul eseu al jocului, prin centrul Moa Maliepo (min. 37), una dintre cele trei noutati propuse de Robinson pentru aceasta intalnire. Vlaicu l-a transformat, dar bucuria Stejarilor a fost de scurta durata. Rusia a egalat in minutul 37, iar pana in pauza au preluat si conducerea. Ambele eseuri ale gazdelor au fost transformate, astfel ca la cabine s-a plecat cu 20-13. Pasa proasta din finalul primie reprize s-a prelungit si la inceputul partii secunde, Rusia ajungand pentru a treia oara in terenul de tinta. Scorul a luat proportii, devenind mult prea dur, raportat la planurile echipei Romaniei (25-13). Tanarul Melinte a iesit in evidenta in minutul 54 printr-un eseu, netransformat insa de Vlaicu, dar Rusia a continuat sa ramana la conducerea jocului. Eforturile gazdelor, care au cautat al patrulea eseu, au fost rasplatite in minutul 75, cand Kushnarev a trecut de barajul tricolor, transformand apoi si incercarea. La ultima faza a jocului, Simionescu a realizat al saptelea eseu al intalnirii, Melinte a transformat, dar a fost doar o incercare de incurajare pentru tanarul jucator. Romania a cedat cu 32-25, suferind, asadar, o alta infrangere care doare. Rezultatele Romaniei in REC 2020 1 februarie, Georgia - Romania 41-13, Tbilisi 8 februarie, Portugalia - Romania 22-11, Caldas da Rainha 22 februarie, Romania - Spania 24-7, Botosani 7 martie, Rusia - Romania 32-25, Krasnodar 14 martie, Romania - Belgia, Stadionul Municipal Botosani