Sport

Florin Prunea: Suporterii au dreptate, sunt oameni civilizati, nu sunt niste vagabonzi

16.07.2019, 09:01 Sursa: Mediafax

Suporterii l-au injurat pe patronul Ionut Negoita si pe antrenorul Eurgen Neagoe dupa numai 25 de minute de joc, i-au cerut demisia tehnicianului, iar dupa golul de 3-0 al echipei lui Hagi, din minutul 66, mai multi suporteri ai "cainilor" au intrat pe teren, dar fortele de ordine au intervenit si i-au evacuat de pe suprafata de joc. Partida a fost reluata dupa 20 de minute, dupa ce galeria dinamovista a fost evacuata. A mai ramas totusi o mica parte dintre ultrasi, iar unul dintre ei a intrat pe gazon pentru a-l apostrofa pe Neagoe, dar a fost scos repede de pe teren si meciul a continuat pana la fluierul final al arbitrului Marcel Birsan.

Florin Prunea, managerul general al lui Dinamo, a incercat sa-i calmeze pe suporteri, mergand in sectorul lor, in timpul meciului, pentru a sta de vorba cu acestia. La final, Prunea le-a luat aparare si a spus ca sunt indreptatiti sa fie nemultumiti.

"As vrea sa ma refer la meciul din teren. E un cosmar pentru noi. Trebuie sa realizam ca Dinamo inseamna si suporteri. Oamenii au dreptate, sunt oameni civilizati, care au afaceri, nu sunt niste vagabonzi, sunt oameni care au familii acasa, au copii, oameni care cheltuie milioane in fiecare saptamana si trebuie sa-i respectam. Ne pare rau pentru ce s-a intamplat si imi cer scuze in numele tuturor. Din punctul meu de vedere, au fost civilizati, am stat de vorba cu ei, s-au evacuat in liniste si au plecat acasa", a declarat Prunea, la Look Sport.

"Noi suntem vinovati. Ne asteapta un meci greu cu Craiova. Trebuie sa fim aproape de baieti, de antrenori. E inadmisibil modul in care ne-am comportat. Nu as vrea sa mai existe o seara ca asta. E greu de vorbit dupa un meci ca asta. Erau toti cu capul plecat. Vom avea multe discutii zilele astea. Poate ne trezim si ne dam seama ce inseamna cu adevarat Dinamo.

Daca solutia va fi plecarea noastra, probabil se va ajunge si acolo. Dar eu nu ma gandesc la asta! Am venit aici sa facem treaba. Eugen Neagoe ramane!", a mai spus Prunea.