Eveniment

Simona Halep a invins-o pe Katerina Siniakova, la FED Cup. Cehia-Romania 1-1, dupa prima zi

09.02.2019, 17:42 Sursa: zf.ro

Simona Halep a invins-o pe Katerina Siniakova, in meciul din turul I al Grupei Mondiale Fed Cup, de la Ostrava, scor 6-4, 6-0. Dupa prima zi, Cehia si Romania sunt la egalitate, scor 1-1.

Halep (numarul 3 WTA) a castigat primul set dupa 47 de minute de joc. Romanca a obtinut break-ul inca din game-ul inaugural, iar dupa cinci mingi de set irosite, aceasta si-a trecut in cont primul act, scor 6-4. In setul secund, Simona s-a impus dupa un adevarat tur de forta, scor 6-0. Siniakova (numarul 44 WTA) a castigat doar 10 puncte in mansa si nu a avut nicio minge de game. Singura sincopa din jocul lui Halep a aparut la minge de meci, cand a comis o dubla greseala.

In primul meci de la Ostrava, Mihaela Buzarnescu, reprezentanta Romaniei, a pierdut in fata Karolinei Pliskova (numarul 5 WTA), scor 1-6, 4-6.

Dupa prima zi la Fed Cup, Cehia si Romania se afla la egalitate, 1-1. Duelul dintre cele doua se reia, duminica, de la ora 14:00, cu meciul Karolina Pliskova - Simona Halep, urmat de Katerina Siniakova - Mihaela Buzarnescu.