Volei

CSM Lugoj a muncit din greu pentru victoria din saisprezecimile Challenge Cup, cu Sm'Aesch Pfeffingen

18.11.2021, 07:32 Sursa: Prosport

CSM Lugoj a castigat cu 3-2 prima mansa din saisprezecimile Cupei Challenge, contra formatiei elvetiene Sm'Aesch Pfeffingen. Vizitatoarele, formatie din zona aglomeratiei urbane a orasului Basel, a castigat primele doua seturi, dar a ramas apoi fara centrul Tarah Wylie, accidentata, si nu a mai avut forta sa mai castige vreun set. Accidentare la adversare cu noroc pentru romance Trupa din Elvetia a intrat foarte bine in meci si pana s-au dezmeticit lugojencele, au preluat avantajul in primul set pentru 25-23. Tot oaspetele au condus ostilitatile si in setul al doilea, adjudecat cu 25-21, iar lucrurile mergeau spre o victorie a echipei din Pfeffingen, dar la 15-6 pentru oaspete, Tarah Wylie s-a accidentat rau de tot la genunchi. Fara jucatoare de pe postul de centru, echipa din Tara Cantoanelor a pus mai putine probleme si CSM-ul a putut intoarce setul la 25-23, iar apoi, sa ia urmatoarele seturi cu 25-19, respectiv 15-8, dupa 122 de minute de joc efectiv. Lugojul vrea un 3-0 in Elvetia Returul se va juca pe 25 noiembrie, Ugljesa Segrt vrea ca elevele sale sa nu mai cedeze vreun set, desi a laudat si el adversarul, unul care a facut mult mai putine greseli la preluare decat Lugojul. "Noi ne-am asteptat la un meci foarte echilibrat si foarte greu. Pot sa spun ca e o echipa super-buna, care joaca disicplinata, care are forta in atac, care serveste foarte bine. Sunt foarte multumit ca am castigat si am revenit dupa 2-0. Nu cred ca a contat ca s-a accidentat centrul. Echipa a revenit cu o alta energie, cu dorinta sa castige meciul. In Elvetia, plecam cu stres, normal, sa castigam cu 3-0", a declarat antrenorul lugojencelor. Lorena Filipas, MVP-ul meciului Jucatoarea de nationala Romaniei, Lorena Filipas, a fost declarata MVP-ul meciului, cu 24 de puncte marcate. "Ne-am simtit foarte bine, suntem foarte fericite ca am reusit sa facem un rezultat la care speram. Speram sa jucam la fel de bine in continuare si sa obtinem victoria si pe terenul lor. Este probabil sa fi contat si accidentarea de la ei, dar si munca noastra a foarte parte din rezultat. Au fost o echipa foarte bataioasa, s-au agatat foarte bine de mingi si ne-au pus putin probleme cu asta dar si noi suntem la fel de luptatoare. Speram sa avem sanse bune. Acum stim la ce sa ne asteptam si sa venim acasa cu o victorie", a declarat Filipas. Pfeffingen putea lua campionatul in Elvetia, dar a fost sabotata de covid Formatia elvetiana a pierdut in play-off-ul de anul trecut la "masa verde" din cauza infectarilor cu coronavirus. In sezonul regulat, fusese lider. Antrenorul Andreas Vollmer crede ca in retur se poate intampla orice. "A fost un meci cu doua momente complet opuse. In debut, echipa noastra a dominat, dar am pierdut apoi jucatoarea noastra cea mai buna, centrul. Dar tot mai aveam sanse sa castigam setul trei si sa terminam cu 3-0, dar apoi Lugojul a revenit. Au castigat meritat, au gasit modalitatea sa ne bata. Reactie echipei pentru seturile 3 si 4 a fost buna. Cred ca rezultatul e deschis pentru retur. In primele seturi am controlat jocul, am stat bine la blocaj, am servit foarte bine, dar apoi jocul nostru a scazut si atacurile romancelor au fost mai bine. Asta e ceea ce trebuie sa reparam, serviciul. Acum ca am vazut Lugojul si pe viu, cred ca ambele echipe avem avantaje si dezavantaje, Daca vom servi bine si vom juca mai organizat si nu vom mai avea probleme la mingile inalte, avem sanse", spune Vollmer. Au jucatoare din Japonia si SUA Echipa din Elvetia are un libero din Japonia, An Saita, dar si voleibaliste din SUA. Madison Duello a vorbit si ea despre problemele de la serviciu, care au contat in momentul in care Lugojul a intors meciul. "Am inceput foarte bine. Pe final s-au intamplat si lucruri nefericite, in setul al treilea. Dar sunt mandra de noi cum am luptat. Au foarte lucruri pentru care nu am fost pregatite, precum adversitatea lor. Dar vom vedea ce va fi saptamana viitoare. Sper sa avem increderea ca le putem bate, sunt o echipa foarte buna. Noi nu am mai servit asa bine si nu am mai citit jocul atacantelor lor, si de asta am pierdut", a spus Duello. In primul tur din Cupa Challenge, CSM Lugoj a trecut de formatia slovaca Pirane Brusno.