Volei

Seara in care Romania a oprit ceasul elvetiencelor! CSM Lugoj s-a calificat in sferturile Challenge Cup dupa un nou succes cu Sm'Aesch Pfeffingen

26.11.2021, 12:22 Sursa: Prosport

CSM Lugoj s-a calificat, joi seara, in sferturile Challenge Cup, a treia competitie valorica inter-cluburi, dupa un succes cu 3-1 pe terenul formatiei elvetiene Sm'Aesch Pfeffingen, echipa din zona periurbana a orasului Basel. In tur, a fost 3-2 in Banat, iar daca gazdele ar fi reusit sa castige la acelasi scor, s-ar fi ajuns la set de aur. Nu a fost insa cazul, dupa un final eroic al lugojencelor. In fiecare set, jocul a devenit tot mai strans Lugojul a intrat bine in meci si a luat primul set cu 25-21, dupa care socotelile romancelor s-au complicat. Gazdele au inceput mai bine setul al doilea, si, desi romancele au incercat sa revina, au luat al doilea set cu 25-22 si au egalat situatia la 1-1. Echipa din Pfeffingen a inceput mult mai bine si setul al treilea, insa CSM-ul a gasit resurse sa revina si sa se impuna cu 25-23. Setul patru a avut, astfel, o mare incarcatura psihologica, deoarece gazdele puteau egala la 2-2 si astfel, lungi meciul destul de mult, inclusiv cu posibilitatea setului de aur. Conduse si cu 5 puncte, lugojencele au reusit sa revina si desi au cedat patru mingi de meci, au reusit sa termine setul patru cu 28-26. Clubul din Lugoj si-a egalat performanta de acum doi ani Astfel, dupa doua ore de joc efectiv, echipa din Lugoj va dormi linistita, inainte sa zboare inapoi spre tara pe directia Basel-Budapesta. Victoria, una in care romancele au marcat 78 de puncte, inseamna calificarea in optimile Challenge Cup, egalarea rezultatului obtinut de Lugoj acum doua sezoane. Lorena Filipas a marcat 23 de puncte in contul Lugojului, in timp ce la elvetience, cea mai buna realizatoare a fost americanca Madison Duello, cu 25 de puncte. CSM Lugoj va juca in optimi cu echipa austriaca Sokol Post Viena. In 8 decembrie, va fi meciul-tur, in Tara Valsului, iar returul va fi in 15 decembrie, la Lugoj. Foto: Sm'Aesch Pfeffingen https://www.prosport.ro/alte-sporturi/volei/csm-lugoj-a-muncit-din-greu-pentru-victoria-din-saisprezecimile-challenge-cup-cu-smaesch-pfeffingen-19367344 https://www.prosport.ro/alte-sporturi/se-schimba-sistemul-competitional-in-voleiul-romanesc-decizia-a-fost-luata-la-adunarea-generala-a-forului-desfasurata-la-romexpo-19364034 https://www.prosport.ro/alte-sporturi/volei/csm-lugoj-a-sfasiat-din-voleibalistele-piranha-de-la-brusno-debut-ca-din-pusca-pentru-romance-in-cupa-cev-19354937