Liga 1

Iasiul pune tunurile pe arbitrul George Gaman dupa infrangerea de la Brasov. "Ii vom face memoriu!" Fazele incriminate si ce vor sa obtina de la comisie

12.12.2017, 22:17 Sursa: Prosport

CSM Poli Iasi isi poate lua adio de la play-off dupa esecul cu Sepsi OSK Sfantu Gheorghe suferit la Brasov, luni seara. Desi au condus cu 1-0 si au avut meciul in mana, elevii lui Flavius Stoican au cedat cu 1-2 si au ramas la sapte puncte in spatele Astrei, ocupanta locului 6. Presedintele gruparii din Copou, Adrian Ambrosie, admite ca jocul echipei a fost slab, in special in repriza a doua, dar a criticat arbitrajul lui George Gaman.

"Nu am nicio explicatie pentru jocul sub asteptari al echipei, in special in repriza a doua, dar evolutia echipei este una, iar greselile de arbitraj alta. Daca echipa joaca mai slab, nu inseamna ca trebuie sa ne dai si jucatori afara, gratuit. Jagodinskis a fost eliminat total eronat. A fost un cartonas rosu comic. Fundasul nostru nu l-a lovit pe jucatorul lui Sepsi, doar l-a atins. Vom face memoriu si vom solicita anularea cartonasului rosu acordat lui Jagodinskis, dar si suspendarea jucatorului echipei Sepsi, pentru simulare grosolana. Reluarile arata clar ca jucatorului a fost eliminat eronat" , a declarat Adrian Ambrosie, care a comentat si faza penalty-ului din finalul primei reprize: "Nu este pentru prima data cand arbitrii intorc o faza la meciurile noastre. Dupa caderea lui Nikolic jocul a continuat, iar portarul nostru, fair-play, a dat mingea afara. Dupa un minut, arbitrul a dictat penalty. Stau si ma intreb ce se intampla daca portarul Koselev nu dadea mingea afara si il lansa pe Cristea in atac. Daca marcam, ne anula golul si dadea penalty? Cu siguranta, daca faza ar fi continuat, arbitrul nu mai revenea sa dicteze penalty" .

"Cat mai sunt sanse, ne vom bate pentru fiecare punct"

Ambrosie a admis ca sansele Iasiului la play-off au scazut dramatic dupa esecul cu Sepsi, dar spune ca echipa din Copou se va bate pentru a castiga toate meciurile ramase de disputat in acest final de sezon regulat.

"Sansele au scazut considerabil la play-off, dar ne vom bate pana la final. Atata timp cat mai avem o sansa matematica, trebuie sa credem in ea. Este de datoria noastra sa luptam pana la capat. Oricum, punctele sunt importante pentru noi indiferent daca vom ajunge sau nu in play-off. Trebuie sa castigam cat mai multe puncte pentru a intra cu o zestre mai mare in play-out" , a completat Ambrosie, care a criticat dur si conditiile in care s-a jucat meciul de sub Tampa: "Nu este demn de Liga 1 un astfel de teren. Efectiv nu se poate juca. A fost un real dezavantaj pentru noi. Suntem o echipa cu jucatori tehnici, care pun mingea jos si incearca sa construiasca, iar cand jucam pe un asemenea teren ne este foarte greu. Sigur, jocul nostru a fost slab, sub asteptari, in special in a doua repriza, dar pe un astfel de teren este imposibil sa joci fotbal" .

Dupa 21 de etape, CSM Poli Iasi se afla pe locul 8, cu 27 de puncte, si e la sapte puncte in spatele clubului Viitorul si Astra, ultimele care sunt acum pe locurile care asigura prezenta in play-off. Pana la finalul sezonului retulat mai sunt de disputat cinci etape.