Liga 1

FC Botosani - Poli Iasi 1-2! Prima infrangere pentru Ciobotariu pe banca gazdelor! Elevii lui Stoican au intors soarta meciului in prima repriza

06.12.2018, 19:00 Sursa: Prosport

FC Botosani - Poli Iasi 1-2 (Miron 6 / Platini 34, 45+2)

Echipele de start:

FC Botosani: Pap - Patache, Miron, Burca, Dumitras - L. Fulop, Pap, Karaboue - Golofca, M. Roman II, Fabbrini Rezerve: Fraisl, Trujic, Tarsa, Soiledis, Chitosca, Chindris, Ongenda Poli Iasi: Rusu - Gallego, Mihalache, Frasinescu, Sin - Platini, Qaka, Cioinac, P. Petre - A. Cristea, Dylan Flores Rezerve:Tarnovanu, Sanoh, Mihaescu, Zaharia, Bosoi, Danale, Bekui

Minutul 90+5: Final de meci! Prima ingrangere a lui Liviu Ciobotariu la "carma" echipei din Botosani.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: Finalul primei reprize.

Minutul 45+2: GOOOL Poli Iasi! Rasturnare de situatie! Elevii lui Stoican trec in avantaj. Andrei Cristea loveste bara din lovitura libera, mingea ajunge la Flores iar acesta nu-l iarta pe Pap si face 2-1 chiar inainte de pauza.

Minutul 34: GOOOL Poli Iasi! Sin centreaza in careu catre Platini iar acesta, scapat din marcaj de defensiva gazdelor, reia cu capul si inscrie.

Minutul 6: GOOOL FC Botosani! Miron primeste o centrare in careu, reia cu capul si il invinge pe Denis Rusu.

Minutul 1 : Startul partidei.

Adversarele de joi se afla pe pozitiile 9, respectiv 10. Botosani are 20 de puncte dupa 17 etape trecute din Liga 1 Betano, iar Poli Iasi are cu doua mai putin. Ambele trec prin momente dificile. Au obtinut o singura victorie in ultimele 5 meciuri, fiind la cateva puncte de locurile din zona rosie.

Flavius Stoican si-a capacitat la maxim jucatorii inaintea derby-ului Moldovei. La conferinta de presa s-a declarat increzator si se asteapta la un meci foarte bun: " Ne asteapta o partida foarte importanta, una dintre finalele ramase din acest an. Consider ca fiecare partida ramasa de disputat de acum incolo este ca o finala pentru noi. Vreau sa avem dezinvoltura, sa jucam fotbal, sa punem presiune, sa ne cream ocazii. Intalnim o echipa care in ultimele doua etape, de cand a venit Liviu Ciobotariu, a obtinut patru puncte din sase si a jucat fotbal, dar cel mai important este ceea ce facem noi. Jucatorii mei isi doresc sa atinga obiectivul pe care ni l-am propus. Chiar daca sansele sunt mici acum, sperante mai sunt ca putem ajunge acolo, sus ".

In turul campionatului, duelul a fost castigat de Iasi, cu 2-1.