Liga 1

Sepsi - CFR Cluj 0-1. Petrescu se apropie tot mai mult de titlu. Revenirea impresionanta a lui Tucudean. Cum arata clasamentul

20.04.2019, 22:54 Sursa: Prosport

Vineri, Craiova invins Astra Giurgiu, scor 1-0. A fost meciul de debut al lui Corneliu Papura, instalat in functia de antrenor principal, dupa plecarea lui Devis Mangia

S epsi - CFR Cluj 0-1 (Tucudean 24)
Arbitru: George Gaman (Craiova). Asistenti: Valentin Avram (Bucuresti) si George Neacsu (Campulung Muscel)

Sepsi : Fejer - De Moura s , Rudol, Ivanovic, Aboud Omar - Velev (Mensah 62), Karnitski - Flores, I. Fulop (Sintean 81), Fl. Stefan (Hamed 46) - Tandia
Rezerve: Niczuly - Sato, C. Popescu, Carnat
Antrenor: Eugen Neagoe

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora - Deac s (Paun s 87), Bordeianu, Culio - Omrani, Tucudean (Costache 75), Moutinho (Djokovic 56)
Rezerve: Jesus Fernandez - Peteleu, A. Muresan, Hoban
Antrenor: Dan Petrescu

Minutul 90+3: Fluier final! CFR Cluj se impune cu 1-0, gratie golului marcat de George Tucudean.

Clasament playoff

CFR Cluj - 41p. FCSB - 35p. Craiova - 33p. Viitorul - 29p. Astra - 24p. Sepsi 20p.

Minutul 87: Ultima schimbare la CFR Cluj. Intra Paun, iese Deac.

Minutul 81: Ultima schimbare la Sepsi. Intra Sintean, iese Fulop.

Minutul 77: Apara Fejer. Omrani a cautat vinclul din lateral, dar portarul gazdelor a respins peste bara transversala. Ramane 1-0 pentru CFR Cluj.

Minutul 75: Tucudean accepta schimbarea. Dupa ce i-a facut in doua randuri semn lui Dan Petrescu ca mai poate continua partida, Tucudean este inlocuit cu Valentin Costache.

Minutul 67: A stat vreo zi pe bara? Bordeianu a centrat la 16 metri, iar Tucudean a lovit superb balonul, din foarfeca, dupa ce si-a calculat perfect pasii. Mingea s-a dus pe centru, iar Fejer a retinut. Tucudean joaca la cel mai inalt nivel si nu lasa impresia ca vine dupa o perioada de repaus. Ba chiar dupa o operatie pe cord.

Minutul 63: La un pas de autogol. Flores a centrat in sase metri, Culio a respins defectuos, iar mingea a trecut de putin peste bara transversala. Ramane 1-0 pentru CFR Cluj.

Minutul 62: O noua schimbare la Sepsi. Intra Mensah, iese Velev.

Minutul 56: Prima schimbare a CFR-ului. Intra Djokovic, iese Moutinho. Petrescu muta dupa inceputul bun de repriza al gazdelor. Baietii lui Neagoe se afla in acest moment la controlul jocului si cauta golul egalizator.

Minutul 46: S-a reluat partida. Neagoe a mutat la pauza: a intrat Hamed, a iesit Florin Stefan.

Minutul 45+1: Pauza la Sf. Gheorghe.

Minutul 41: Ocazie mare pentru CFR Cluj. Culio a sutat din afara careului, a tintit vinclul, dar Fejer a plonjat superb si a respins in transversala. Gazdele scapa cu fata curata, ramane 1-0 pentru CFR Cluj.

Minutul 24: GOOOL CFR Cluj! La revenirea pe gazon, George Tucudean deschide scorul si inscrie un gol extrem de important in lupta pentru titlu. Cristi Manea a centrat din partea dreapta, Tucudean a scapat din marcaj, dupa care a deviat mingea direct in vinclu. Fejer n-a avut nicio sansa, iar Tucudean ajunge la cota 18 in acest sezon al Ligii 1 Betano.

Minutul 1: Start! A inceput partida de la Sfantu Gheorghe.

19:50 Avem echipele de start, iar stirea importanta e ca Tucudean revine printre titularii oaspetilor. E varf impins intr-o linie ofensiva din care mai fac parte Omrani, Deac si Moutinho.

CFR Cluj a invins-o de fiecare data pe Sepsi in acest sezon. In turul sezonului regular, cu Antonio Conceicao antrenor, CFR s-a impus la Sfantu Gheorghe, scor 2-1. La finalul lunii februarie si inceputul lunii martie, a urmat o serie de trei victorii consecutive ale clujenilor, sub comanda lui Alin Minteuan, in decurs de doar 11 zile. Au fost doua triumfuri in campionat (1-0 si 3-1) si unul in Cupa Romaniei (1-0).

La antrenamentele lui CFR a revenit golgheterul George Tucudean, cel care a fost accidentat si nu a mai evoluat de la inceputul lunii martie pentru campioni. Dan Petrescu a confirmat ca Tucudean ar putea fi folosit in repriza secunda de la Sfantu Gheorghe: "A inceput antrenamentele George, e bine pentru noi, dar nu vrem sa punem presiune pe el sa spunem ca George acum o sa faca nu stiu ce. Nu cred ca e pregatit sa joace mai mult de 30-45 de minute maxim" , a declarat tehnicianul.

Duelul va pune fata in fata liderul CFR, care nu a pierdut niciun meci in play-off si ultima clasata din play-off, Sepsi, care a obtinut doar un punct in cele cinci partide disputate. Echipa lui Dan Petrescu are nevoie de victorie pentru a nu-i permite lui FCSB sa se apropie de prima pozitie in Liga I Betano.

Echipele probabile:

Sepsi: Niczuly - De Moura, Ad. Rus, I. Jovanovic, Khamis - Velev, Karnitsky - Mensah, Flores, Fl. Stefan - Tandia. CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora - Bordeianu, Culio, Djokovic - Deac, Bud, Omrani.