Liga 1

Astra - FC Botosani 2-2. Moldovenii pierd doua puncte dupa ce au condus la doua goluri. Ongenda a incris superb

13.07.2019, 19:53 Sursa: Prosport

Astra - FC Botosani 2-2 (V. Gheorghe 41, Tiram 73 / Rodriguez pen. 21, Ongenda 26)

Echipele de start:

Astra: Lazar - Graur, Tiram, Graovac, Radunovic - Moise (64' Crepulja), Simion, Biceanu (33' Fl. Matei) - Grecu (27' Begue), Alibec, V.Gheorghe

FC Botosani: Pap - Patache , Miron, Chindris, Soiledis - J.Rodriguez, Papa - Golofca (76' Pitian), Ongenda (66' Pierce), Ofosu - Corban (69' Askovski)

FINAL DE MECI! Astra si FC Botosani consemneaza al doilea egal din tot atatea partide disputate in noul sezon, dupa ce FC Voluntari si Sepsi au remizat, vineri, scor 0-0. Dupa ce Tiram a adus egalarea pentru Astra, punctand pentru 2-2, giurgiuvenii nu si-au mai creat ocazii mari de gol, in ciuda faptului ca se aflau in superioritate numerica.

Minutul 73: GOL ASTRA! Imediat dupa eliminarea lui Patache, giurgiuvenii au reusit egalarea. David Tiram reia din careu cu capul, iar scorul este 2-2.

Minutul 71: Cartonas rosu FC Botosani! Fundasul Andrei Patache este eliminat direct, dupa o interventie dura asupra lui Radunovic.

PAUZA la Giurgiu: Oaspetii de la FC Botosani intra in avantaj dupa primele 45 de minute, scor 2-1.

Minutul 41: GOL Astra! Giurgiuvenii reduc din diferenta prin Valentin Gheorghe, care a reluat cu capul in plasa, dupa o centrare venita de la Radunovic.

Minutul 26: GOL FC Botosani! Ongenda inscrie superb, dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri de poarta lui Lazar.

Minutul 21: GOL FC Botosani! Rodriguez deschide scorul din penalty.

Minutul 1. A inceput meciul

Dupa partida FC Voluntari - Sepsi 0-0, care a deschis noul sezon din Liga 1, Astra si FC Botosani deschid ziua de sambata, una marcata de finala de la Wimbledon 2019, unde Simona Halep o va infrunta pe Serena Williams. Cu antrenori noi, Marius Croitoru si Dan Alexa, cele doua formatii spera sa aiba un sezon mai bun, in care vor trebui sa tina cont de o schimbare majora in fotbalul romanesc: FRF obliga cluburile din Liga 1 sa joace cu doi fotbalisti U21 in teren din primul minut.

FC Botosani a ratat la mustata prezenta in play-off-ul sezonului trecut, lucru care l-a marcat pe finantatorul Valeriu Iftime, care si-a pus si mai rau ambitia sa ajunga in lupta pentru cupele europene in acest sezon. De partea cealalta, Astra a ajuns in play-off, dar a facut mai mult figuratie, obtinand doar doua victorii in 10 partide, in celelalte opt pierzand, lucru care a dus la schimbarea antrenorului. Costel Enache a fost inlocuit cu Dan Alexa, care spera sa dea un suflu nou echipei de langa Dunare, care a ramas si fara mai multi jucatori, dupa problemele cu banii.