Liga 1

Simplu. Antrenorul Marius Croitoru explica victoria echipei Botosani in fata Voluntariului, 4-1: "Baietii au facut ce trebuie"

20.07.2019, 20:35 Sursa: Prosport

FC Botosani a reusit o "remontada" spectaculoasa pe teren propriu. Pe pamant moldovenesc, baietii lui Marius Croitoru au primit un gol de la Voluntari in minutul 12 al partidei din etapa a doua a Ligii 1.

Laidouni a transformat de la punctul cu var, dar bucuria ilfovenilor nu a durat mult. Miron a restabilit egalitatea in minutul 20, ca dupa sapte minute Balaur sa puncteze in propria poarta. In repriza a doua, Botosani a mai punctat de doua ori prin Ashkovski si Enriko Papa, iar gruparea din Moldova a adunat patru puncte dupa doua etape din noul sezon.

" Mai rau imi parea de egalul pe care l-am facut la Astra (n.red. - in prima etapa, Astra - Botosani s-a incheiat 2-2), pentru ca eram sigur ca aici vom intoarce scorul. Fotbalul se joaca pe goluri. Eu trebuie sa dau un gol mai mult decat adversarul, baietii au facut ce trebuie.

Suntem o echipa in formare cu multi jucatori plecati. Unii dintre jucatori mai au nevoie de adaptare.

La un meci sunt puse in joc trei puncte si e normal sa te gandesti la victorie ", a spus Marius Croitoru la finalul partidei cu Voluntari, care a precizat ca mai asteapta ajutoare in lot:

" Mai astept doi-trei jucatori, dar nu ii pot spune acum sau pe ce posturi vin. Vreau sa ajung sa joc cu mai mult de patru juniori, pentru ca ei sunt viitorul ".

In etapa urmatoare, FC Botosani o va intalni pe FCSB pe 29 iulie, de la ora 20:00.