Liga Campionilor

Start perfect de sezon pentru Maccabi Tel Aviv, inainte de duelul cu CFR Cluj! Campioana Israelului, mai bogata cu un trofeu

21.07.2019, 16:31 Sursa: Prosport

CFR Cluj va intalni Maccabi Tel Aviv in turul doi al Ligii Campionilor, dupa ce a eliminat Astana cu scorul general de 3-2. Campioana Israelului vine cu un moral bun la Cluj, dupa ce a castiga Supercupa in fata celor de la Yehuda.

Maccabi s-a impus cu scorul de 1-0, prin golul marcat de americanul Aaron Schoenfield. Cu acelasi scor, echipa lui Dan Petrescu a pierdut Supercupa Romaniei la Ploiesti, dupa ce a fost invinsa de Viitorul . A fost a patra Supercupa a Israelului din vitrina celor de la Maccabi, ultima fiind cucerita in urma cu fix 30 de ani.

Campionii Romaniei sunt "pe val"

Dupa ce au reusit sa intoarca esecul cu 1-0 din Kazakhstan cu un 3-1 la Cluj prin "tripla" lui Omrani, CFR s-a impus si in campionat cu nou-promovata Acamideca Clinceni, scor 4-1. Mike Cestor, Valentin Costache si Catalin Itu au punctat in prima repriza. Luis Aurelio a marit avantajul oaspetilor in minutul 72, iar Mihai Dobrescu a marcat golul de onoare al echipei lui Ilie Poenaru si a stabilit scorul final.

Daca se va califica in turul trei al Ligii Campionilor, CFR Cluj poate intalni chiar semifinalista editiei trecute a celei mai importante competitii intercluburi din Europa, Ajax Amsterdam.