Liga 1

Poli Iasi - Astra 1-0. Start lansat pentru Mihai Teja. Moldovenii obtin o victorie importanta

21.07.2019, 19:59 Sursa: Prosport

Poli Iasi - Astra Giurgiu 1-0 (Frasinescu 43)
Arbitri: Adrian Cojocaru. Asistenti: Daniel Mitruti si Daniel Hulubei

Poli Iasi: D. Rusu - A. Gallego s , Frasinescu, Diallo, Pantiru - Chelaru, Passaglia - F. Cristea, J. Teixeira, O. Horsia - A. Balan
Rezerve: A. Cobrea - Didac Devesa, A. Cristea, Mihalache, Pipos, Platini
Antrenor: Mihai Teja

Astra: D. Lazar - D. Graur s , Graovac, C. Dima, Radunovic - Begue, G. Simion, Crepulja - V. Gheorghe (R. Moise 46), D. Alibec, F. Matei
Rezerve: Kitanov - Tiram, Biceanu, Hambo
Antrenor: Dan Alexa

Minutul 90+3: Fluier final! Poli Iasi se impune cu 1-0, gratie golului marcat de Frasinescu. Dupa 1-1 cu CFR Cluj , in Gruia, Mihai Teja obtine un nou rezultat important.

Minutul 51: Julien Begue, la un pas de eurogol. Francezul a trimis o minge la vinclu, de la 23 de metri, insa portarul Denis Rusu a plutit si a scos executia mijlocasului. Poli Iasi ramame in avantaj.

Minutul 46: S-a reluat partida de la Iasi. Dan Alexa a comandat o schimbare, din inaltul tribunei: a intrat Romario Moise, a iesit Valentin Gheorghe.

Minutul 45: Pazua la Iasi!

Minutul 43: GOOOL Poli Iasi! Cosmin Frasinescu deschide scorul cu o lovitura de cap. Ovidiu Horsia a centrat la 11 metri, Lazar a iesit complet aiurea, iar Frasinescu a impins mingea in poarta goala. Dupa o prima repriza in care a fost cel mai bun om al Astrei, Lazar a comis o eroare care ii aduce la moldoveni la carma partidei.

Minutul 41: David Lazar intervine din nou! Francisc Cristea a sutat de la 18 metri, sub bara transversala, dar portarul Astrei a plonjat din nou superb si a respins peste transversala. Astra e in corzi, dar Lazar o tine in viata.

Minutul 34: Primul cartonas galben al partidei. Gallego a fost avertizat de catre centralul Adrian Cojocaru.

Minutul 28: O noua sansa pentru Poli Iasi. Juan Pablo Passaglia a sutat de la 23 de metri, la coltul lung, dar portarul David Lazar a reusit sa retina balonul. Ramane 0-0, iar cele mai importante ocazii le-au apartinut moldovenilor.

Minutul 12: Ocazie mare pentru Poli Iasi. Francisc Cristea a sutat la coltul scurt, de la 11 metri, insa David Lazar a plonjat superb si a respins cu varful degetelor. Ramane 0-0.

Minutul 1: A inceput partida de la Iasi. Giurgiuvenii au avut lovitura de start.

Citeste si: "Fan Gift Challenge" a declansat nebunia abonamentelor in Copou. Primarul Mihai Chirica, presedintele Adrian Ambrosie si antrenorul Mihai Teja au acceptat provocarea si au cumparat abonamente pentru fani

17:00 Avem echipele de start! Andrei Cristea a fost lasat pe banca de Mihai Teja, care mizeaza pe Adrian Balan. Dan Alexa il trimite din primul minut in teren pe Florentin Matei.

Teja vs Alexa

Mihai Teja vs Dan Alexa in Liga 1: 3 jocuri - o victorie Teja - doua remize. Mihai Teja vs Astra in Liga 1: 4 jocuri - 3 victorii - o infrangere. Dan Alexa vs CSM Poli Iasi in Liga 1: 7 jocuri - o victorie - doua remize - 4 infrangeri (sursa: lpf.ro)

Mediile de varsta ale celor doua loturi: CSM Poli - 25 ani si 11 luni; Astra - 24 ani si doua luni.

Conform LPF , Cele doua echipe s-au mai intalnit de 14 ori pe prima scena, de trei ori s-au impus moldovenii, de opt ori au castigat giurgiuvenii, iar trei jocuri s-au terminat la egalitate. O singura partida s-a incheiat fara gol marcat, pe 18 august 2017, jucata pe arena "Marin Anastasovici". Cea mai recenta intalnire directa: 10 noiembrie 2018, Astra - CSM Poli Iasi 1-2 (marcatori Valentin Gheorghe, respectiv Platini si Andrei Cristea).