Liga 1

Hagi a dezvaluit la ce nivel vrea sa duca FC Viitorul: "Mai avem pana sa ajungem acolo"

25.08.2019, 20:22 Sursa: Prosport

Gheorghe Hagi s-a declarat multumit de baietii sai, dupa victoria de duminica cu FC Voluntari, scor 4-0.

"Regele" e multumit de atitudinea jucatorilor si asteapta sa vada si pe viitor astfel de rezultate: "Avem nevoie de o victorie, dupa trei egaluri, era nevoie de un joc bun care sa ne dea putere pe viitor. Sunt multumit, pentru ca am fost seriosi si am stiut sa construim. Stiam ca ei se apara bine, am facut ce trebuie. In prima repriza am fost mai putin inspirati, dar Rivaldinho ne-a ajutat mult in repriza a doua. Mai avem inca trei jucatori care n-au fost, lotul e bun. L-am luat si pe Cosmin Matei. Suntem in formare. Muncim si vom vedea unde putem ajunge.

O echipa mare, care ataca pozitional precum noi, trebuie sa marcheze minim doua-trei goluri pe meci. Noi mai avem pana sa ajungem acolo. Probabil, intr-o buna zi, vom ajunge acolo. CFR si FCSB sunt cele mai competitive echipe, noi venim din spate. Trebuie sa ne facem jocul nostru cu ei. Nu pot sa va zic ce jucatori imi mai doresc. Salariul la noi este de 5.000 de euro plus bonusuri. In functie de buget, ramane de vazut ce jucatori vom mai aduce. Poate ca intr-o zi voi avea lotul pe care mi-l doresc. Sunt imprevizibil, poate si acum vor mai aparea jucatori" , a spus Hagi, dupa 4-0 cu FC Voluntari.

FC Viitorul s-a impus fara mari probleme in fata oaspetilor de la FC Voluntari, scor 4-0, gratie golurilor marcate de Gabi Iancu, George Ganea, Lyes Houri si Rivaldinho.. La reusita de 2-0, a lui Ganea Jr, Iancu a fost cel care a pasat decisiv. Houri a dus scorul la 3-0 dupa ce a transformat superb o lovitura libera, profitand si de un plasament prost al lui Rimninceanu. Rivaldinho a inchis tabela pentru 4-0, in minutul 87, cu o lovitura de cap din sase metri. Steliano Filip l-a servit ideal pe fostul sau coleg de la Dinamo .

In urma acestui succes, Viitorul a urcat pe locul 2, la egalitate cu Poli Iasi . Ambele au cate 15 puncte, iar lider este CFR Cluj , cu 17 lungimi. FC Voluntari ramane pe 11, cu cinci puncte. In etapa urmatoare, Viitorul se va duela cu FCSB, in timp ce FC Voluntari va primi vizita Craiovei.