Spania

Real Madrid, inceput in forta in La Liga, cu Bale titular. VIDEO | Kroos, gol superb. Modric, eliminat direct dupa interventia VAR

17.08.2019, 20:08 Sursa: Prosport

Real Madrid s-a impus pe terenul lui Celta Vigo, sambata, scor 3-1, in prima etapa a noului sezon din La Liga.

Zinedine Zidane a ales sa mizeze din primul minut pe Gareth Bale, in ciuda faptului ca anuntase, in aceasta vara, ca isi doreste ca fotbalistul galez sa fie transferat. Bale a avut o contributie importanta la primul gol al lui Real Madrid, din minutul 13, cand i-a pasat decisiv lui Karim Benzema, in fata portii, care nu a ratat.

Lucrurile au parut sa se complice pentru Real Madrid in minutul 56, cand Luka Modric a fost eliminat direct. Actualul detinator al Balonului de Aur a vazut cartonasul rosu dupa ce l-a faultat din spate pe Denis Suarez, iar faza a fost revazuta cu ajutorul sistemului VAR.

Totusi, madrilenii nu au acuzat lipsa mijlocasului croat si s-au distantat pe tabela. In minutul 61, Toni Kroos a reusit o executie splendida, invingandu-l pe portarul advers cu un sut de la aproximativ 25 de metri, care a mers in vinclu.

Lucas a dus scorul la 3-0 pentru Real Madrid in minutul 80, insa rezultatul final a fost stabilit de tanarul Iker Losada, in varsta de 18 ani, care l-a invins pe Courtois cu un sut din afara careului, la capatul unui contraatac rapid la echipei sale.

VIDEO cu golurile din Celta Vigo - Real Madrid 1-3

Astfel, Real Madrid incepe excelent campionatul, in ciuda tensiunilor din cadrul clubului vehiculate in presa spaniola si a meciurilor din aceasta vara nu tocmai reusite. In urmatoarea runda, echipa lui Zidane va juca acasa, contra lui Valladolid.

Celta Vigo: Blanco - Kevin, Costas, Araujo, Olaza - Lobotka (75' Sisto), Beltran (73' Cheikh), Mendez, Suarez - Aspas, Fernandez (88' Losada) Real Madrid: Courtois - Odriozola, Varane, Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Bale (75' Isco), Benzema (81' Jovic), Junior Vinicius (69' Lucas)