Liga 1

Un jucator de la CFR Cluj a dezvaluit de ce a plecat Edi Iordanescu din Gruia: "Patronul l-a sunat sa schimbe portarul"

23.03.2020, 14:46 Sursa: Prosport

Damjan Djokovic (29 de ani), mijlocasul lui CFR Cluj, a dezvaluit in presa olandeza adevaratul motiv al plecarii lui Edward Iordanescu (41 de ani) din Gruia. Doar trei meciuri oficiale a petrecut Edi Iordanescu pe banca echipei clujene. Acesta a fost demis dupa meciul tur cu Malmo din preliminariile Ligii Campionilor, din iulie 2018, iar Damjan Djokovic a explicat cum au stat de fapt lucrurile. "In prima repriza, am primit gol. Patronul l-a sunat pe team manager: "Portarul trebuie schimbat". Antrenorul a refuzat. "Bine. Atunci vei fi dat afara dupa a doua repriza". Antrenorului nu i-a venit sa creada, dar am pierdut si a fost nevoit sa plece", a spus Damjan Djokovic, intr-un interviu acordat celor de la ad.nl. Totusi, in timpul scurt pe care l-a petrecut pe banca tehnica a CFR-ului, Edi Iordanescu a reusit sa castige un trofeu pentru ardeleni: Supercupa Romaniei, dupa 1-0 in finala cu Universitatea Craiova. In celelalte doua meciuri sub comanda lui Iordanescu Jr., CFR Cluj a inregistrat o remiza, scor 1-1 cu FC Botosani in Liga 1, si o infrangere, scor 0-1 cu Malmo in turul doi preliminar al Ligii Campionilor.