Echipa nationala

Gheorghe Hagi isi freaca palmele! Alexandru Matan si-a umilit adversarii in Romania U21 - Malta U21! Faza superba de fotbalistul de la FC Viitorul | VIDEO

13.10.2020, 20:56 Sursa: Prosport

Alexandru Matan, mijlocasul ofensiv in varsta de 21 de ani al lui FC Viitorul, a deschis spectaculor scorul in meciul dintre Romania U21 si Malta U21. Vezi AICI toate detaliile de la meciul Romania U21 - Malta U21! In minutul 17 al intalnirii de la Giurgiu, Alex Matan si-a scos din joc patru adversari, a sutat puternic din interiorul careului de 16 metri si a deschis scorul, dand astfel tonul intr-un meci in care tricolorii s-au distrat pe teren in prima repriza. Alex Matan s-a distrat in Romania U21 - Malta U21 Fotbalistul lui Gheorghe Hagi a primit in careu, pe partea stanga, si si-a cautat o pozitie perfecta de sut, in timp ce a trecut de patru jucatori maltezi. Acesta a avansat pana in centrul careului si-a asezat bine mingea, a sutat puternic si a deschis scorul in meciul dintre Romania U21 si Malta U21. Vezi AICI VIDEO cu faza superba reusita de Alex Matan! Alexandru Matan a inscris astfel primul sau gol in tricoul echipei nationale de tineret. 550 de mii de euro este cota de piata a lui Alexandru Matan, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.com. Dupa doar zece minute, Dennis Man, capitanul din aceasta intalnire, a dus scorul la 2-0, dupa o faza facuta tot de Alex Matan, care a ajuns intr-o pozite buna, de unul la unul cu portarul. Acesta a fost placat insa si mingea a ajuns la jucatorul lui FCSB, care si-a trecut numele pe tabela. In minutul 36, George Ganea a marcat si el primul sau gol in tricoul echipei nationala, dupa o pasa perfecta a lui Dennis Man. A urmat apoi un penalty transformat fara probleme de catre Dennis Man, in minutul 40. Vladoiu a fost cel faultat in careu. Adrian Mutu, mesaj razboinic pentru tricolorii U21 Adrian Mutu a tinut sa le transmita un mesaj de la distanta elevilor sai, pe care i-a indemnat sa castige meciul cu Malta si sa se gandeasca la calificarea la Campionatul European de tineret. "Briliantul" nu a stat pe banca Romaniei U21, pentru ca a fost initial considerat suspect de coronavirus si a decis ca in locul sau sa stea Mihai Stoichita, directorul Comisiei Tehnice din cadrul Federatiei Romane de Fotbal. In cele din urma, Adrian Mutu a fost testat negativ, insa a preferat sa vada meciul la televizor. "Singurul vostru gand trebuie sa fie la meciul de maine seara. Chiar daca nu vom fi acolo, vom fi cu inima alaturi de voi din fata televizorului. Castigati pentru voi si pentru Romania! Trebuie sa obtinem victoria si luna viitoare sa ne calificam la EURO!", a fost mesajul transmis de catre Adrian Mutu jucatorilor, potrivit site-ului FRF.ro.