Liga 1

Marius Croitoru, decizie soc cu CFR! Tehnicianul si-a schimbat fiul de 17 ani dupa doar 30 de minute

Liga 1 Vineri, 18 Sep ora 18 va juca Chindia Targoviste - AFC Hermannstadt pe posturile Look

Cu Orange TV și aplicatia #OrangeTVGo poți fi alături de echipa ta.

18.10.2020, 00:26 Sursa: Prosport

Marius Croitoru n-a avut prea multe variante cu CFR Cluj, iar tehnicianul l-a titularizat in premiera chiar pe fiul sau, David Croitoru. Cu multe absente, FC Botosani nu s-a descurcat rau, desi a pierdut in cele din urma partida din Gruia, scor 1-2. Pustiul in varsta de 17 ani, introdus din primul minut pentru a se respecta regula U21, a rezistat insa doar 30 de minute in partida din Gruia. David Croitoru a fost schimbat la scorul de 1-1. Marius Croitoru si-a schimbat fiul dupa 30 de minute: "Dintre jucatorii U21, doar el era mijlocas" Daca Dan Petrescu l-a scos imediat pe Joca, pentru a se baza pe experimentatul Alex Chipciu, David Croitoru a rezistat 30 de minute, iar tatal sau a explicat inaintea meciului de ce l-a introdus din primul minut pe teren, chiar intr-un meci cu CFR Cluj. "Dintre jucatorii U21, doar el era mijlocas", a spus Marius Croitoru, cu referire la David Croitoru. Pana sambata, David Croitoru mai bifase doar 11 minute, intr-o victorie obtinuta de Botosani cu Gaz Metan (4-1), in luna august. "Concluziile nu pot fi altfel decat bune, pentru ca am avut ocaziile cele mai bune. Am vazut un CFR care s-a chinuit cu o echipa a Botosaniului formata din copii. Sunt mandru de ei. Pacat ca am avut si nesansa. Daca marca Vincius cu capul nu ma supara. dar daca a ajuns sa marcheze cu piciorul... Un egal era ca o victorie, in conditiile in care suntem noi acum. Nu prea m-am intalnit cu astfel de momente, nu am mai suferit trei infrangeri la rand, dar nu ma dezarmeaza, nu am teama de nimeni. Ati vazut si azi, am venit sa joc contra campioanei si nu meritam sa pierd", a spus Marius Croitoru, la flash-interviurile de dupa meciul dintre CFR si FC Botosani.