Liga 1

Alex Cicaldau, reactie dupa ce a inscris in minutul 2 al meciului Craiova - Gaz Metan: "E cel mai rapid gol din cariera mea. Nu ca as fi marcat prea multe"

08.12.2020, 08:44 Sursa: Prosport

Alexandru Cicaldau a deschis scorul in minutul 2 al partidei castigate de Universitatea Craiova cu 3-1 in fata celor de la Gaz Metan Medias, decarul oltenilor afirmand ca este cel mai rapid gol pe care l-a marcat in cariera. Cicaldau a incris nu mai putin de cinci goluri anul acesta impotriva celor de la Medias, Craiova castigand toate cele patru dueluri din 2020 cu Gazul. Interesant este ca Alex Cicaldau a deschis scorul de fiecare data in cele trei meciuri din Banie cu Mediasul, si de fiecare data destul de repede, in minutele 2, 3 si 7. "Era cel mai important sa castigam si am facut-o, dar si dupa o evolutie destul de buna a noastra. Este cel mai rapid gol din cariera mea, nu ca am eu foarte multe goluri marcate sau ca am eu o cariera foarte lunga in spate, dar nici nu conteaza cine da gol, ci sa castigam. La fiecare meci mergem cu gandul de a lua toate cele 3 puncte. A fost destul de greu pe final, fiindca a nins, dar trebuie sa ne adaptam indiferent de conditii" a declarat Alex Cicaldau. Daca in perioada petrecuta la Viitorul, Alex Cicaldau a marcat un singur gol si acela contra Craiovei, de cand se afla la Universitatea, mijlocasul de 23 de ani are nu mai putin de 25 de goluri in 95 de aparitii. In acest sezon, "Cic" are 5 goluri si o pasa de gol in 11 meciuri. Nicusor Bancu: "Trebuia sa castigam neaparat, fiindca se distanta FCSB" Dupa succesul cu Mediasul, capitanul oltenilor, Nicusor Bancu, a declarat ca victoria era obligatorie pentru alb - albastri, dupa ce FCSB si CFR castigasera in runda aceasta. "Ne doream cu totii sa castigam neaparat acest meci, fiindca echipele din fata castigasera si ele si se distanta FCSB. Trebuia sa castigam sa ramanem langa ele, am avut atitudine buna si ne-a iesit jocul si am castigat. Luam meci cu meci, vedem ce putem realiza. Am inceput bine, am dat gol repede, pe final a fost destul de greu, se aluneca si mingea se incarca de zapada, dar fotbalul se joaca si in astfel de conditii" a spus Nicusor Bancu.