Liga 1

S-au impacat Jorge Costa si Ronaldo Deaconu? Fotbalistul, introdus pe teren in ultima jumatate de ora a meciului Gaz Metan - FC Voluntari

12.01.2021, 18:43 Sursa: Prosport

Ronaldo Deaconu, mijlocasul in varsta de 23 de ani al lui Gaz Metan Medias, a revenit pe teren, dupa un presupus conflict cu Jorge Costa, antrenorul echipei mediesene. Gaz Metan Medias a intalnit-o pe FC Voluntari in cadrul etapei cu numarul 16 din Liga 1, pe teren propriu. Dupa ce a fost lasat in afara lotului la ultimul meci, cel cu Viitorul, castigat cu scorul de 1-0, Ronaldo Deaconu a revenit in echipa lui Jorge Costa, din postura de rezerva. S-au impacat Jorge Costa si Ronaldo Deaconu? Tot rezerva a fost si la anterioarele doua meciuri din Liga 1, cu Astra Giurgiu si Sepsi Sfantu Gheorghe, cand antrenorul l-a introdus la pauza. La meciul cu FC Voluntari, la scorul de 0-0, in minutul 65, Jorge Costa a decis sa il introduca pe teren pe Ronaldo Deaconu in locul lui Pambou. La doar cinci minute, Ze Manuel a deschis scorul pentru Gaz Metan si, dupa alte trei minute, tot el a reusit dubla si a majorat diferenta la Medias. Ronaldo Deaconu, in conflict cu Jorge Costa Conflictul dintre cei doi a pornit de la faptul ca Ronaldo Deaconu a incercat sa isi faca datoria de capitan si sa isi "puna la punct" colegii la unul dintre antrenamente. "Ieri la antrenament, un portughez din "colonia" domnului Jorge a tratat antrenamentul foarte superficial si ne-a luat un pic la misto. Eu, in calitate de capitan, i-am reprosat acest lucru, de acolo lucrurile au degenerat si am fost scosi din lot amandoi. Insa cred ca eu am avut cel mai mult de pierdut, pentru ca el nu juca foarte mult. Asta este. Vreau sa le urez mult succes in seara asta baietilor si mult succes domnului Jorge, pentru ca o sa aiba nevoie in seara asta", a spus Ronaldo Deaconu, la Look Sport, in urma cu o luna. 5 goluri in 13 meciuri a marcat Ronaldo Deaconu pentru Gaz Metan Medias, in actuala editie a Ligii 1. 450 de mii de euro este cota de piata a lui Ronaldo Deaconu, potrivit Transfermarkt.