Liga 1

Ovidiu Hategan, prima mare greseala din 2021! A refuzat inexplicabil un penalty clar in Gaz Metan - Voluntari! FOTO + Reactia lui Ion Craciunescu

12.01.2021, 20:36 Sursa: Prosport

Ovidiu Hategan nu a inceput cu bine 2021. Centralul nu a vazut un fault clar in careul oaspetilor, in prima repriza a meciului dintre Gaz Metan Medias si FC Voluntari. Cariera lui Ovidiu Hategan a fost serios zdruncinata dupa scandalul de rasism provocat de Sebastian Coltescu la meciul de Liga Campionilor, dintre PSG si Istanbul BB. Arbitrul a gresit grav si la Medias, in primul meci condus in 2021, Gaz Metan - FC Voluntari. Le-a refuzat gazdelor un penalty, desi era la zece metri de faza, intr-o pozitie excelenta Ovidiu Hategan, prima mare greseala din 2021! A refuzat inexplicabil un penalty clar in Gaz Metan - Voluntari! In minutul 35 al partidei jucate la Medias, la scorul de 0-0, jucatorul oaspetilor, Lukas Droppa, a comis o imprudenta in careu. L-a calcat pe Yury, cu piciorul drept, pe glezna stanga! Cu toate acestea, Ovidiu Hategan a lasat jocul liber, desi era excelent plasat. Centralul a fost rapid inconjurat de jucatoriii gazdelor, care i-au reprosat decizia de a lasa jocul liber. [caption id="attachment_19180843" align="aligncenter" width="1400"] Captura foto: TelekomSport[/caption] Imediat dupa meci, Ion Craciunescu a taxat eroarea lui Hategan. "Il calca pe picior. Penalty pentru Gaz Metan. Nu poti sa cazi asa, daca nu esti calcat", a declarat fostul mare arbitru la Digi Sport. "Am facut totul pentru a castiga acest meci. Am avut cateva ocazii de a marca in prima repriza, dar trebuie sa le aratam respect adversarilor. Stiam dinaintea meciului ca va fi un meci foarte greu. Partea buna este ca am crezut pana la final, ne-am pastrat organizarea timp de 90 de minute. Cred ca a fost un rezultat corect. Suntem fericiti. Nu a fost un meci foarte bun, dar toate meciurile pe care le-am vazut la TV, dupa pauza, au fost la fel", a spus Jorge Costa despre victoria din aceasta seara. ECHIPELE DE START: Gaz Metan: Plesca - R. Romeo, Baco, De Sousa, Trif - Santos Junior, Pambou - Horsia, Chamed, Valente - L. Nitu Rezerve: Buzbuchi, Horj, Larie, R. Deaconu, P. Costea, Ciocan, Da Silva Oliveira, Sambu, Alceus Antrenor: Jorge Costa Voluntari: Rimniceanu - C. Achim, Balaur, Armas, Briceag - Miranda, Droppa, I. Gheorghe - Gradinaru, Al. Stoica, Mailat Rezerve: L. Rodriguez, C. Costin, Al. Vlad, Buliga, J. Anderson, Bortoneanu, Al. Ilie, V. Mihai, Lopes Antrenor: Bogdan Andone