Liga 1

Debuturi ratate! Laurentiu Branescu si Razvan Popa au avut partea lor de vina la golul din derby-ul Moldovei, Poli Iasi - FC Botosani

19.01.2021, 15:36 Sursa: Prosport

Poli Iasi a avut trei debutanti in teren in derby-ul moldav cu FC Botosani, de luni, meci incheiat cu victoria oaspetilor, scor 1-0. Daniel Pancu i-a folosit in premiera pe portarul Laurentiu Branescu, fundasul central Razvan Popa si mijlocasul Andrei Moisa, acesta din urma bifand primele minute in Liga 1. Daca pustiul Moisa a fost titularizat datorita regulii Under 21, fiind inlocuit dupa cateva minute cu Vanzo, portarul Branescu si stoperul Popa au fost integralisti la primul lor meci pentru Poli. Si, din pacate pentru ei, au avut partea lor de vina la golul victoriei oaspetilor, marcat de Fili in minutul 89. Mai intai Papa a centrat extrem de usor din fata lui Razvan Popa, din partea dreapta, de la marginea careului mic, dupa care portarul Branescu a avut o interventie ratata la reluarea din unghi a lui Fili, deviindu-si practic balonul in poarta. A fost singura interventie stangace a lui Branescu din acest meci, dar cu urmari pe tabela. In rest, portarul scolit la Juventus a avut interventii sigure, una decisiva, in prima parte, la reluarea lui Roman (minutul 32). Faza la care Roman a trecut extrem de usor pe langa acelasi Razvan Popa. Pancu a surprins prin cele doua titularizari, mai cu seama ca ambii jucatori nu au mai evoluat intr-un un meci oficial de luni bune. Branescu, venit de doar cateva zile la Iasi, a recunoscut chiar ca are nevoie cam de doua saptamani pentru a ajunge la nivelul optim dupa lunile de inactivitate, in timp ce Razvan Popa s-a vazut ca nu are ritm, el neavand drept de joc in lunile in care s-a pregatit in Copou. Riscuri asumate La final de meci, antrenorul Daniel Pancu s-a plans de faptul ca ambii debutanti ai sai, Branescu si Popa, nu au mai jucat de luni bune, in timp ce Zajmovic a bifat primul meci integralist dupa o lunga pauza. Dar Pancu si-a asumat un risc titularizandu-i pe primii doi, din moment ce avea pe banca alte solutii. In lipsa lui Baxevanos, folosit mult timp titular, multi se asteptau ca Mihalache sa revina pe teren si sa refaca cuplul cu Frasinescu in centrul defensivei. Pancu l-a preferat insa pe Popa, un jucator fara meciuri in picioare. Iar in poarta Pancone avea varianta Axinte, cu care ar fi rezolvat si regula Under 21, fara sa mai fie nevoit sa-l foloseasca doar cateva minute pe Moisa. Ori varianta Bosz. Schimbari neinspirate Daniel Pancu s-a dovedit neinspirat si la schimbari. Nu doar luni, contra Botosaniului, ci si in prima etapa a returului, cu Chindia. In primul meci al anului, tehnicianul l-a trimis pe Mensah in teren in locul lui Francisc Cristea, in minutul 36, iar in minutul 70 l-a scos de pe teren. Si in meciul cu Botosaniul tehnicianul Iasiului a fost neinspirat cu introducerea lui Vanzo de aceasta data. Belgianul a intrat in locul lui Moisa, in minutul 6, dar a fost schimbat la randul sau cu Francisc Cristea, in minutul 68. Semn ca cei veniti de pe banca nu au adus plusul astepat. Nu e mai putin adevarat ca Poli nu l-a avut in teren in duelul cu FC Botosani pe golgeterul Andrei Cristea, autor a 7 goluri in acest sezon, inlocuitorul sau, Zajmovic, fiind din nou o mare deceptie, ca in multe alte partide! Poli a preluat "lanterna" Ligii 1 dupa etapa a doua din retur, iar duminica iesenii au un nou test de foc, in deplasare, cu Gaz Metan Medias. Si victoria este obligatorie pentru moldoveni, pentru a nu risca sa se rupa de pluton.