Cupa Romaniei

Somesencele fac eventul la Arad! Heniu Prundu Bargaului - Universitatea Olimpia Cluj 0-1

06.06.2021, 15:29 Sursa: Prosport

Prima finala de Cupa Romaniei la fotbal organizata vreodata de orasul Arad le-a adus fata in fata pe fetele de la Heniu Prundu Bargaului si Universitatea Olimpia Cluj. Vorbim despre primele doua clasate in editia recent incheiata a Ligii I, care au adus in tribunele arenei "Francisc Neuman" aproximativ 500 de spectatori. De altfel, noul stadion de 14 milioane de euro al Aradului si-a deschis pentru prima oara portile publicului, care - insa - nu s-a inghesuit meci si pentru ca favoritele de la Piros Security au parasit competitia in semifinala contra campioanei de pe Somes. In schimb, la meci a asistat fostul premier, Ludovic Orban, actualul presedinte al Camerei Deputatilor, insotit de autoritatile locale aradene, care - insa - s-au plictisit repede si nu au mai asistat la decernarea trofeului, facuta de selectionerul fetelor, Cristi Dulca. Cupa a mers catre clujence, care s-au impus in prelungiri, cu 1-0. Joc tacticizat in prima parte Foarte bine asezate in teren intr-un sistem identic, 433, combatantele nu si-au creat multe ocazii de gol in prima parte. Totusi, au fost cate doua de fiecare parte, ceva mai periculoase in dreptul bistritencelor, incurajate si de o galerie de 20 de persoane. Mai intai, Corduneanu a reluat prea slab cu capul din mijlocul careului, (min. 9), pentru ca la mijlocul reprizei sa reia tot cu capul , dar de aceasta data americanca Seppi s-a intrebuintat serios pentru a scoate balonul de langa bara din stianga sa. Intre aceste ocazii, Batea s-a aflat si ea in pozitie ideala in careu, dar a finalizat defectuos, iar Ciolacu a sutat din 6 metri, din intoarcere, in blocajul advers. In rest, primul act s-a rezumat la un joc de uzura, cu destule greseli de ambele parti, astfel ca scorul pauzei a fost alb. Ocazii mari de ambele parti, Salamon a fost eroina bistritencelor Nou-intrata Marcu a fost la originea primei faze periculoase a reprizei secunde, dar asezarea in careu pentru Balaceanu a fost prea puternica, dupa care sutul de la distanta al lui Cerescu s-a dus in bratele lui Salamon. Imediat dupa, Heniu a cerut hent si penalty la Cerescu, dar Terteleac a lasat jocul sa continue. Ocazia meciului i-a apartinut lui Tabur, care a scapat singura spre poarta, dar a tintit figura lui Salamon, iesita la interceptie. In replica, in minutul 68, Mates a trimis milimetric pe langa poarta de la marginea careului. Tot Heniu a mai avut o sansa mare sa inchida socotelile, cu 10 minute inainte de final. Boros a trecut scurt de Ficzay, dar a tras de putin pe langa de la marginea careului. Apoi, bistritencele si-au complicat dupa ce Laiu a vazut al doilea avertisment al partidei si a plecat mai repede la vestiare. Iar clujencele puteau evita prelungirile daca Salamon nu ar fi intervenit din nou miraculos in fata lui Ciolacu, aflata la 12 metri de poarta. Ciolacu a stabilit castigatoarea de la punctul cu var In superioritate numerica, Olimpia a atacat mai mult in prelungiri si chiar a avut ocazii mari, la una dintre ele Grecu respingand de pe linia portii reluarea lui Cerescu. Soarta meciului s-a scris in minutul 114, cand Marcu a patruns pe stanga in careu si a fost tamponata de Grecu. Arbitrul a aratat punctul cu var si Mihaela Ciolacu a trimis precis, in stanga bravei Salamon. Chiar la ultima faza a meciului, clujencele au tremurat dupa un corner ce a cazut periculos in careul lor de 6 metri, dupa care ultimul fluier al Anei Terteleac sa declanseseze fiesta in tabara "alb-negrelor" care fac eventul dupa 4 ani de zile. Heniu se multumeste cu argintul national, dar si o cu o prestatie foarte buna in finala Cupei Romaniei. Echipele de start Heniu: Salamon - Stef, Corduneanu, Grecu, Palaghia - Merlan, Ciontos, Ambrus - Boros, Laiu, Hornea (62 mates). Antrenor: Calin Svoboda Olimpia: Seppi - Beal (91 Stamate), Ficzay, Botojel (112 Bumbar), Negrea (112 Borodi) - Cerescu, Bortan, Ciolacu - Tabur, Batea (46 Marcu), Balaceanu (74 Mirea). Antrenor: Daniel Sima Arbitri: Ana Terteleac (Berceni - Ilfov)- Petruta Iugulescu (Buftea Ilfov), Mihaela Tepusa (Bucuresti). Rezerva: Adina Popa (Satu Mare) Observator FRF: Fevronia Ion (Craiova)