Liga Europa

Duel strans pentru deciderea adversarei Universitatii Craiova in Conference League! Fanii olteni nu pot asista la "dubla" cu Laci sau Podgorica

07.07.2021, 16:52 Sursa: Prosport

Adversara Universitatii Craiova in turul 2 preliminar al UEFA Conference League se va decide intre formatia muntenegreana FK Podgorica si cea albaneza, KF Laci. In prima mansa a duelului dintre cele doua, disputata pe "Donja Gorica Arena" din capitala Muntenegrului, gazdele s-au impus cu 1-0, golul fiind marcat de Jovan Vujovic, in minutul 57, din penalty. Albanezii au avut ocazia de a egala in minutul 90+5, dar kosovarul Mentor Mazrekaj a ratat o lovitura de pedeapsa, aparata de portarul Ivezic. Albanezii, cu mai multa experienta in cupele europene, au dominat prima repriza, iar formatia din Muntenegru a echilibrat duelul dupa pauza, reusind sa si marcheze. La FK Podgorica a evoluat si fostul atacant de la Pandurii, Admir Adrovic, ajuns acum la 33 de ani, el creand faza penalty-ului din care muntenegrenii au marcat. La meci au asistat circa 300 de spectatori. Capacitatea arenei din Podgorica este de 4.000 de locuri, iar aceasta putea fi ocupata in procent de 30 %. Formatia din Banie isi va afla adversarul din Conference League dupa returul programat pe 15 iulie, la Elbasan, o localitate aflata la 43 de km de Tirana si la aproape 90 de km de Laci, echipa albaneza neavand un stadion propriu pe care sa organizeze meciuri din cupele europene. La meciul retur sunt aceleasi conditii pentru accesul spectatorilor. Fanii olteni nu pot asista la meciurile din turul 2 preliminar Universitatea Craiova va intalni Laci sau FK Podgorica pe 22 iulie, pe "Ion Oblemenco", cu portile inchise, oltenii avand de ispasit inca o etapa de suspendare a terenului propriu, dupa incidentele de la meciul cu Honved Budapesta, de acum doi ani. Fanii olteni nu-si vor putea incuraja favoritii nici la meciul din deplasare, UEFA interzicand accesul suporterilor oaspeti la partidele din preliminariile competitilor europene. Acum un an, echipa din Banie, antrenata atunci de Cristiano Bergodi, a fost eliminata inca din primul tur preliminar al Europa League de formatia gruzina Lokomotiv Tbilisi, intr-o singura mansa, scor 2-1, in capitala Georgiei, golul oltenilor fiind reusit de Baiaram. Daca pentru meciul din Conference League nu pot permite accesul fanilor, Universitatea Craiova a pus in vanzare biletele la primul meci oficial al sezonului pe "Ion Oblemenco", cel din prima etapa a Ligii I, cu FC Arges, programat pe 17 iulie, de la ora 21. Preturile acestora. 15 lei la peluze, 30 de lei la tribuna a II-a, 40 de lei la tribuna I, 70 de lei la VIP 2 si 100 de lei la VIP. Conform noului protocol de desfasurare a competitiilor de fotbal, pot asista spectatori ocupand pana la 50% din capacitatea stadionului "Ion Oblemenco". Foto: vijesti.me