Rugby

Romania a spart gheata in Rugby Europe Championship, dupa victoria cu 24-7 in fata Spaniei. Cum arata clasamentul dupa trei etape

22.02.2020, 18:17 Sursa: Prosport

Nationala Romaniei a obtinut prima victorie la editia din acest an in Rugby Europe Championship (REC), dupa ce a invins Spania cu scorul de 24-7, intr-un joc disputat la Botosani. In primele doua intalniri, Stejarii cedasera cu Georgia (41-13) si Portugalia (22-11), ambele disputate in deplasare. Selectionerul Andy Robinson a facut schimbari majore in echipa dupa infrangerile din primele doua etape, in primul XV aparand nu mai putin de opt jucatori noi, dintre care cinci la gramada. Dupa primele cinci minute de joc, Romania a reusit sa deschida scorul prin Florin Vlaicu, dupa ce a transformat o lovitura de pedeapsa. Inca din primele minute, Stejarii au aratat determinare, au avut o alta atitudine fata de joc fata de impresia lasata in Portugalia. Gramada a rezistat foarte bine din punct de vedere fizic, iar in general echipa a fost pragmatica. Acelasi Vlaicu a transformat inca o lovitura de pedeaspa in minutul 33, stabilind si scorul pauzei, 6-0. Ionel Melinte, omul meciului Romania - Spania Spania a incercat sa exercite o presiune constanta asupra Romaniei, dar baietii lui Robinson au jucat fara greseala in aparare, iar cand au avut oportunitatea de a fructifica ocazii, nu au ratat. Ionel Melinte a marcat primul eseu al jocului in minutul 53, iar Romania s-a desprins decisiv la 16-0, reusita fundasului fiind transformata de Vlaicu. Spania nu s-a predat si a continuat sa atace constant, dar Vlaicu a mai adus inca trei puncte pe tabela de marcaj, dupa o penalizare a oaspetilor. Defensiva Stejarilor a cedat doar pe final, iar Spania a redus din diferenta printr-un eseu realizat de Richard Stewart, dar aplauzele finale i-au revenit lui Melinte, care a ajuns pentru a doua oara in terenul de tinta al adversarei. Jucatorul de la Timisiara Saracens a inchis tabela la scorul de 24-7. Cum arata clasamentul dupa 3 etape in Rugby Europe Champhionship Romania isi continua parcursul in Rugby Europe Championship pe 7 martie, cu o partida in compania Rusiei, care va avea loc la Krasnodar. Tot azi, Georgia a surclasat Belgia cu 78-6, in timp ce Rusia a invins Portugalia la mare lupta, cu 19-18. Dupa trei etape, Georgia pare deja desprinsa, cu 14 puncte, fiind urmata de Portugalia - 9 puncte, Belgia - 6 puncte, Spania - 5 puncte, Romania - 4 puncte si Rusia - 4 puncte. Foto: Ionut Tabultoc/Sport Pictures