Sport

Ruben Albes, prima victorie pe banca lui Hermannstadt. Cel mai tanar antrenor din Liga 1 l-a invins pe Rednic

30.06.2020, 22:50 Sursa: Mediafax

Victorie mare pentru Hermannstadt in lupta pentru evitarea retrogradarii din Liga 1. A fost un succes spectaculos pe terenul celor de la Poli Iasi, scor 3-2. Luckassen a deschis scorul pentru Poli Iasi dupa 9 minute, pentru ca Alexandru Voda sa egaleze la 4 minute distanta. Luckassen a reusit dubla chiar inainte de pauza.
Romario a adus egalarea in minutul 56 din penalty, pentru ca Debeljuh sa marcheze golul victoriei pentru Hermannstadt in minutul 76. In urma acestei victorii, Hermannstadt a ajuns la 21 de puncte in clasament, cu 3 puncte peste adversara de astazi, Poli Iasi, cea care se afla pe pozitia a 6-a care duce la barajul pentru mentinerea in Liga 1.
Antrenorul oaspetilor, spaniolul Ruben Albes, a obtinut astfel primul succes pe banca celor de la Hermannstadt. In precedentele partide, Hermannstadt fusese invinsa de Viitorul si Academica Clinceni. La 35 de ani, Ruben Albes este cel mai tanar antrenor din Liga 1.
"Am facut un meci, a fost cea mai buna repriza secunda de cand sunt aici. Cred ca este rezultatul muncii depuse si de faptul ca incepem sa fim o familie. Nu e normala o astfel de partida, cele 3 puncte inseamna mult intr-un play-out. Sunt bucuros ca echipa nu ofera prea multe oportunitati adversarelor si isi creeaza multe ocazii" a spus Ruben Albes la Digi Sport.