Sport

UEFA Champions League 2021-2022: Young Boys - Man United si Sevilla - RedBull Salzburg, primele meciuri din grupe

15.09.2021, 00:30 Sursa: Mediafax

Cristiano Ronaldo a deschis scorul in minutul 13 al primului sau meci din Liga Campionilor, de dupa revenirea la Manchester United. Portughezul a fructificat o pasa venita in careu de la conationalul sau, Bruno Fernandez.

United a ramas in 10 oameni, dupa ce, in minutul 35, Wan-Bissaka a primit cartonasul rosu, dupa un fault dur.

Moumi Ngamaleu a egalat pentru Young Boys, in partea a doua, in minutul 66, cu un sut din prima, din interiorul careului.

Elvetienii au obtinut victoria in al 5-lea minut suplimentar, cand Jordan Siebatcheu a deposedat un fundas advers si a marcat pentru 2-1.

Evolutia din acest meci a insemnat pentru Cristiano Ronaldo egalarea recordului lui Iker Casillas la numarul de meciuri disputate de un fotbalist in Champions League (177). Totodata, portughezul a egalat performantele lui Lionel Messi si Karim Benzema, de a fi marcat in 16 sezoane consecutive in Liga Campionilor.

In partida jucata la Sevilla, germanul Karim Adeyemi (Salzburg) a ratat, in minutul 13, un penalty obtinut chiar de el.

Neamtul a recidivat peste 8 minute, fiind din nou faultat in careu. De data aceasta a executat croatul Luka Sucic, care a si deschis scorul (0-1, min. 21).

Acelasi Sucic a ratat insa, in minutul 37, penalty-ul obtinut tot de Karim Adeyemi.

Dupa doua lovituri de pedeapsa ratate si una transformata, a venit randul spaniolilor sa aseze mingea pe punctul cu var. Rakitic a transformat si a egalat inainte de pauza (1-1, min 42).

In minutul 50, En Nesyri a primit al doilea galben si a lasat gazdele in inferioritate numerica.

In cele 40 de minute ramase ambele echipe au mai avut cel putin cate doua ocazii importante de fiecare parte, insa niciuna fructificata, meciul incheindu-se cu scorul de 1-1.