Sport

Mircea Lucescu pleaca cu buza umflata de la Barcelona

20.10.2021, 22:10 Sursa: Mediafax

Catalanii au fost departe de a face un joc deosebit, dar au obtinut primele puncte din campania din Liga Campionilor. Barcelona a intrat in aceasta confruntare avand nevoie disperata de o victorie dupa doua infrangeri cu 3-0 in fata lui Bayern Munchen si Benfica, in primele meciuri.

In ciuda acestui fapt, cu cateva zile inainte de El Clasico din weekend, noua vedeta a catalanilor, Ansu Fati, a fost rezerva, deoarece ii este imposibil sa fie titular in trei meciuri in decurs de o saptamana, atat de repede dupa accidentare.

Luuk de Jong a fost titularizat alaturi de Memphis Depay si de fundasul dreapta Sergino Dest, aruncat din nou in linia de atac.

Americanul a avut cele mai bune doua ocazii ale Barcelonei in prima repriza, cel putin pana cand Gerard Pique a deschis scorul in minutul 36.

Fanii Barcelonei, care au umplut din nou pe jumatate stadionul, l-au huiduit pe Luuk de Jong, dupa ce acesta a ratat cateva ocazii.

El a fost inlocuit la pauza cu Ansu Fati, Philippe Coutinho intrand si el pentru repriza secunda. Cei doi au schimbat instantaneu ritmul Barcelonei.

Ansu a fost aproape de a marca un gol frumos, jongland cu mingea inainte de a incerca o lovitura de cap, in conditiile in care avea coechipieri mai bine plasati.

In ciuda unor faze intense din debut, a doua repriza s-a dovedit la fel de plictisitoare ca si prima.

Barcelona a rezistat obtinand prima victorie a sezonului in Europa. Dar lucrurile nu sunt deloc de bun augur in perspectiva lui El Clasico de duminica.

Intr-un alt meci jucat de la 19.45, tot in Liga Campionilor, Salzburg a invins pe Wolfsburg, cu 3-1 (1-1).