Tenis

"Hard" pe hard. Patricia Tig s-a oprit in optimi la Hiroshima, la prima prezenta pe tabloul principal intr-un turneu WTA pe "rapid" din ultimii doi ani

11.09.2019, 10:55 Sursa: Prosport

Jucatoarea de tenis, Patricia Tig (140 WTA), a fost eliminata, miercuri, din turneul de la Hiroshima, dupa ce a fost invinsa, in turul doi, de Laura Siegemund (84 WTA), cu scorul de 2-6, 7-5, 5-7.

Partida dintre Tig si Siegemund s-a intins pe o durata de trei ore. Primul set a fost castigat usor de jucatoarea din Germania. In setul secund, Tig a recuperat si a readus egalitatea, insa, in setul decisiv, nemtoaica s-a impus, eliminand-o pe jucatoarea romana.

In sferturile de finala, Siegemund o va intalni pe castigatoarea partidei dintre Christina McHale (101 WTA) si Veronika Kudermetova (48 WTA).

Dupa ce si-a construit revenirea in circuit cu turnee ITF, apoi WTA pe zgura, Patricia Tig a incercat o readaptare la conditiile de joc pe hard. Folosindu-si clasamentul protejat, dupa o pauza luata pentru a deveni mama, eleva lui Razvan Sabau a luat startul in calificari la US Open, fiind insa invinsa in primul tur de rusoaica Valeria Savinukh. La Hiroshima, pornind din calificari, Patricia Tig a obtinut primele sale trei victorii pe hard din august 2017 incoace.