Tenis

Andy Murray l-a invins pe Marius Copil in sferturile turneului de la Antwerp. Romanul a salvat o minge de meci, dar apoi a cedat dramatic

18.10.2019, 22:34 Sursa: Prosport

Marius Copil (92 ATP) a fost eliminat in sferturile de finala ale turneului ATP de 250 de puncte din Antwerp, dupa ce a fost invins de britanicul Andy Murray (243 ATP), scor 3-6, 7-6(7), 4-6. Copil a revenit superb in setul secund, a salvat o minge de meci, dar in final s-a vazut invins. Primul set i-a revenit lui Andy Murray, care s-a impus cu 6-3, dupa 43 de minute Andy Murray si-a adjudecat primul set dupa 43 de minute, scor 6-3, in sferturile de finala ale turneului ATP de 250 de puncte din Antwerp. Partida a inceput cu britanicul la conducere, acesta reusind break inca din primul game. Copil a reusit sa egaleze ulterior la doi, insa nu a putut pastra acelasi ritm, in ciuda jocului bun facut pe propriul serviciu si a unei game largi de lovituri etalate. https://twitter.com/TennisTV/status/1185249497686986752 Marius Copil a salvat o minge de meci si a trimis meciul cu Andy Murray in decisiv In setul secund, Marius Copil a aratat o crestere semnificativa la procentajul pe primul serviciu, ajungand la 17 asi reusiti. Parametrii ridicati la acest capitol i-au permis romanului sa impinga actul in tie-break, in ciuda faptului ca Murray a servit pentru meci, la scorul de 5-4 in favoarea sa. In tie-break, cel care a inceput la conducere a fost tot Murray, avand 4-1, dupa primele cinci puncte. Totusi, Copil a avut o serie excelenta de puncte si a ajuns in postura de a servi pentru set, la scorul de 6-5. Aradeanul a ratat prima astfel de sansa, a salvat ulterior o minge de meci, iar in cele din urma a trimis meciul in decisiv, dupa o ora si 50 de minute. In decisiv, cei doi au mers cap la cap pana la scorul de 4-4, moment in care Murray a reusit sa faca break-ul. Britanicul a confirmat ulterior cu un game facut pe propriul serviciu si a incheiat partida dupa doua ore si 36 de minute, perioada in care Copil a reusit 20 de asi. In urma parcursului de la Antwerp, cel mai bun din acest an, Marius Copil va primi un cec in valoare de 24.575 de dolari si 45 de puncte ATP. In ierarhia actualizata in timp real, romanul a urcat 10 pozitii, pana pe locul 82. In semifinalele intrecerii din Belgia, Andy Murray va infrunta castigatorul din partida Guido Pella (20 ATP) - Ugo Humbert (70 ATP). Penultimul act va avea loc sambata. https://twitter.com/TennisTV/status/1185252528608468993