Tenis

Simona Halep - Elise Mertens, in optimile turneului de la Madrid. Live Video Online. Meci de orgoliu pentru romanca

04.05.2021, 12:13 Sursa: Prosport

Simona Halep (Romania, 3 WTA) se dueleaza cu Elise Mertens (Belgia, 16 WTA), dupa ora 14:00, in optimile de finala ale turneului WTA 1.000 de la Madrid, Live Video Online pe www.prosport.ro! In faza urmatoare, Simona ar putea avea sansa revansei cu Aryna Sabalenka (Belarus, 7 WTA), daca aceasta trece de Jessica Pegula (SUA, 33 WTA). Simona Halep intalneste o adversara incomoda in optimile turneului de la Madrid, patronat de Ion Tiriac! Elise Mertens, din Belgia, a obtinut o victorie impresionanta in turul secund, scor 7-6(4), 7-5 cu Elena Rybakina (Kazahstan, 22 WTA). Simona Halep s-a calificat duminica in optimi, dupa 6-0, 6-4 cu Saisai Zheng si se va confrunta pentru a 6-a oara cu Elise Mertens in circuit! Istoria meciurilor directe este de partea romancei, scor 4-1! Simona Halep - Elise Mertens, Live Video Online in optimile turneului de la Madrid. Romanca are 4-1 in meciurile directe Simona Halep se lupta cu Elise Mertens, dupa ora 14:00, pe arena centrala, pentru un loc in sferturile turneului WTA de la Madrid! Ultima intalnire dintre Halep si Mertens nu a avut istoric, constanteanca impunandu-se cu scorul de 6-2, 7-5 in finala la Praga 2020. Primul duel dintre Simona si Elise s-a disputat tot la Madrid, in anul 2018, iar romanca a castigat cu 6-0, 6-3. Halep a mai invins-o pe Mertens in optimi la Roland Garros 2018, cu 6-2, 6-1, dar si in optimi la Australian Open 2020, scor 6-4, 6-4! Singura victorie a belgiencei in fata Simonei s-a produs in finala de la Doha 2019, scor 3-6, 6-4, 6-3. Simona Halep ar putea avea sansa revansei cu Aryna Sabalenka, daca se califica in sferturile de finala Elise Mertens este nimeni alta decat jucatoarea pe care Sorana Cirstea a rapus-o weekend-ul trecut in finala turneului WTA 250 de la Istanbul, cu 6-1, 7-6(3). Din acest punct de vedere, Simona Halep este obligata sa o invinga si ea pe belgianca! Este binecunoscuta relatia tensionata dintre Halep si Cirstea, asa ca Simona va fi extrem de motivata in meciul care urmeaza la Madrid! De asemenea, daca va ajunge in sferturile de finala, Halep ar putea primi revansa, Aryna Sabalenka (Belarus, 7 WTA) si Jessica Pegula (SUA, 33 WTA) fiind posibilele adversare din faza respectiva! Bielorusa i-a administrat romancei o infrangere usturatoare in semifinale la Stuttgart 2021, scor 3-6, 2-6. Jucatoarele calificate in sferturi la Madrid vor fi recompensate cu 58.370 de euro si 215 puncte WTA.