![]() |
Președintele PSD București, Daniel Băluță, reacționează după avertismentele privind criza bugetară date de primarul general Ciprian Ciucu: „ Mii de bucureșteni, oameni în vârstă sau tineri cu copii mici, stau în frig în apartamente și fără apă caldă, (...) primarul ține lecții de contabilitate”.
13.01.2026, 18:30 Sursa: mediafax.ro
Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store
"Am spus-o inca din campanie: Bucurestiul este un oras complex, care are nevoie urgenta de solutii si nu de explicatii kilometrice care, in fapt, arata incapacitatea de a gestiona lucrurile. Primarul General este ales pentru a gasi solutii, nu pentru a se plange, iar daca nu are solutii, exista oricand optiunea depunerii mandatului", spune Baluta, marti seara, pe Facebook. Fostul candidat la Primaria Capitalei spune ca problemele orasului nu sunt o noutate: "Actualul Primar General le cunostea foarte bine inca din campanie. Ori, sa vii acum, la inceput de an, cu mesaje alarmiste despre faliment, fara sa prezinti solutii concrete si asumate, inseamna fie ca fugi de responsabilitate, fie ca, in campanie, ai punctat doar politic, stiind ca, in esenta, nu ai viziunea necesara pentru a solutiona lucrurile". "Este absolut inadmisibil ca, acum, la minus 15 grade afara, cand de saptamani bune mii de bucuresteni, oameni in varsta sau tineri cu copii mici, stau in frig in apartamente si fara apa calda, Primarul General sa tina lectii de contabilitate pe Facebook si sa ne spuna ca nu poate face nimic nici cu caldura, nici cu transportul, nici cu investitiile acestui oras. Prin urmare, daca Primarul General este deja depasit de ceea ce cunostea, sa declare public ca nu are solutii si sa dam oportunitatea orasului sa aiba un administrator care sa stie ce are de facut. Nu stiu daca bucurestenii mai asteapta postari pe Facebook sau isi doresc un administrator centrat pe solutii", mai spune Daniel Baluta. Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a facut un anunt important marti, intr-o postare pe Facebook, privind situatia financiara dificila a Primariei Municipiului Bucuresti (PMB) inca de la inceputul anului. Ciprian Ciucu sustine ca bugetul actual nu permite aproape nicio marja de manevra si ca institutia functioneaza, practic, ca o simpla "agentie de plati". Potrivit primarului, pana la aprobarea bugetului local, Primaria Municipiului Bucuresti primeste doar 1/12 din buget, conform legii.
Legal disclaimer:
Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.