×

Accesează
contul existent

Externe

Barack Obama, după ce agenții ICE au împușcat un bărbat în Minneapolis: Multe dintre valorile...

Barack Obama, după ce agenții ICE au împușcat un bărbat în Minneapolis: Multe dintre valorile fundamentale ale SUA, din ce în ce mai amenințate

26.01.2026, 00:11 Sursa: mediafax.ro

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

Fostul presedinte american Barack Obama a transmis, duminica, seara, un mesaj pe platforma X, referitor la tragedia produsa in acest weekend in Minneapolis, cand un asistent medical a fost impuscat mortal de un agent ICE. Obama a calificat moartea asistentului medical drept o "tragedie sfasietoare" si a avertizat ca "multe dintre valorile noastre fundamentale ca natiune sunt din ce in ce mai amenintate". Fostul presedinte american a etichetat impuscaturile drept "un semnal de alarma pentru fiecare american" si a subliniat ca desi agentii ICE au o sarcina dificila, "americanii se asteapta ca acestia sa isi indeplineasca indatoririle intr-un mod legal si responsabil (...) pentru a asigura siguranta publica". "Nu asta vedem in Minnesota. De fapt, vedem exact opusul. De cateva saptamani, oamenii din toata tara sunt pe buna dreptate revoltati de spectacolul recrutilor ICE mascati si al altor agenti federali care actioneaza cu impunitate si recurg la tactici care par menite sa intimideze, sa hartuiasca, sa provoace si sa puna in pericol locuitorii unui important oras american. Acest lucru trebuie sa inceteze", se mai arata in mesajul publicat de Obama pe X. The killing of Alex Pretti is a heartbreaking tragedy. It should also be a wake-up call to every American, regardless of party, that many of our core values as a nation are increasingly under assault. pic.twitter.com/0JmEsJ1QFW - Barack Obama (@BarackObama) January 25, 2026 In acest sens, fostul presedinte american se alatura liderilor locali si democratilor din intreaga tara, solicitand ca agentii ICE sa paraseasca Minnesota. A doua persoana impuscata mortal de un agent ICE in Minnesota de la inceputul anului Sambata, Alex Pretti, un barbat in varsta de 37 de ani, asistent medical la ATI, a fost impuscat mortal de un agent ICE in Minneapolis. Tragedia vine la mai putin de trei saptamani dupa ce o femeie a fost impuscata, tot in Minneapolis, de un ofiter ICE. Potrivit The Independent, imaginile video filmate de martori si analizate de Associated Press par sa contrazica declaratiile administratiei Trump, care a afirmat ca agentii ICE au tras "in scop defensiv" asupra lui Pretti. Nicio inregistrare nu pare sa-l arate cu o arma. Desi agentii ICE au descoperit ca Pretti avea asupra sa un pistol semiautomat de 9 mm, el avea permis de port arma ascunsa. In urma celor doua evenimente, oamenii au iesit in strada sa protesteze in mai multe orase din tara, inclusiv New York, Los Angeles si Washington.

Legal disclaimer:

Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.



Articole asemanatoare