×

Accesează
contul existent

Externe

Franţa se retrage din angajamentul de a intercepta ambarcaţiunile cu migranţi în Canalul Mânecii

Franţa se retrage din angajamentul de a intercepta ambarcaţiunile cu migranţi în Canalul Mânecii

Franţa renunţă treptat la promisiunea de a interveni mai ferm pe mare pentru a opri bărcile cu migranţi care încearcă să traverseze Canalul Mânecii, potrivit unor surse citate de BBC. Decizia vine pe fondul tulburărilor politice interne de la Paris.

23.10.2025, 10:55 Sursa: mediafax.ro

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

Autoritatile franceze par sa dea inapoi de la un acord recent privind intensificarea interventiilor maritime impotriva barcilor cu migranti care pleaca zilnic de pe coasta nordica a tarii spre Marea Britanie. Surse din cadrul securitatii maritime franceze au declarat pentru BBC ca noua "doctrina maritima", care ar fi trebuit sa permita politiei sa intercepteze si sa readuca la tarm ambarcatiunile gonflabile, "nu este decat o manevra politica". Prefectura maritima a Canalului a confirmat ca planul este "inca in studiu". Retragerea Frantei survine dupa plecarea din functie a fostului ministru de interne Bruno Retailleau, considerat arhitectul colaborarii stranse cu Londra. El impulsionase o abordare mai agresiva, culminand vara trecuta cu un summit intre Emmanuel Macron si premierul britanic Keir Starmer. De atunci, planurile pentru interventii pe mare au fost amanate pe fondul haosului politic de la Paris. "Este posibil ca aceste masuri sa nu mai fie puse niciodata in aplicare", a declarat Peter Walsh, cercetator la Oxford Migration Observatory. Intre timp, barcile supraaglomerate continua sa plece zilnic din zona Dunkirk, uneori chiar din canalele de mica adancime din Gravelines. Localnicii afirma ca au vazut mai multe ambarcatiuni plecand intr-o singura zi, in timp ce patrulele politiei asista pasiv la scenele de imbarcare. Sindicatele politistilor francezi sustin ca planurile de a permite interventii mai adanci in apa au fost suspendate, considerandu-se prea periculoase. "Regulile raman aceleasi. Nu s-a schimbat nimic in modul in care actionam", a declarat purtatorul de cuvant Jean-Pierre Cloez.

Legal disclaimer:

Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.


Articole asemanatoare