|
Interesul cumpărătorilor de mașini pentru mașinile electrice a crescut vertiginos în Europa de la începutul războiului din Iran, deoarece creșterea prețului benzinei evidențiază energia mai ieftină disponibilă de la priză.
13.04.2026, 01:32 Sursa: mediafax.ro
Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store
Pietele online din Regatul Unit, Germania, Franta si Spania au raportat cresteri uriase ale numarului de solicitari despre vehiculele electrice de la inceputul conflictului, in februarie, potrivit The Guardian. Razboiul a provocat cresteri rapide ale preturilor la benzina si proteste in intreaga lume, in timp ce preturile la electricitate nu au fost la fel de grav afectate. Primele atacuri au fost lansate pe 28 februarie, provocand tulburari pe pietele globale de marfuri, deoarece Iranul a inchis efectiv stramtoarea Ormuz, o ruta cheie pentru exporturile de petrol si gaze.
Legal disclaimer:
Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.