×

Accesează
contul existent

Externe

Ucraina va scoate la licitație trei zăcăminte de minereu de titan, spune premierul

Ucraina va scoate la licitație trei zăcăminte de minereu de titan, spune premierul

Ucraina va scoate la licitație trei zăcăminte de minereu de titan, după ce a retras drepturile de exploatare ale unui om de afaceri fugar, a anunțat marți premierul Yulia Svyrydenko.

10.03.2026, 17:11 Sursa: mediafax.ro

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

Intr-o declaratie publicata pe retelele sociale, Svyrydenko a precizat ca drepturile de explorare pentru zacamantul Malisevske din regiunea Dnipropetrovsk, precum si pentru siturile Valki-Hatkivske si Mejiricine din regiunea Jitomir, au fost retrase omului de afaceri Dmytro Firtash, sanctionat de autoritatile de la Kiev, scrie Reuters. "Urmatoarea etapa este sa asteptam initiative din partea mediului de afaceri pentru obtinerea dreptului de utilizare a acestor resurse ale subsolului prin licitatii deschise", a declarat premierul. Svyrydenko a mai spus ca guvernul Ucrainei a aprobat organizarea licitatiilor pentru aceste permise in format electronic. Totodata, serviciul geologic de stat al Ucrainei analizeaza alte 38 de permise pentru explorarea resurselor minerale strategice, suspectate ca sunt "inactive", adica detinatorii nu desfasoara nicio activitate in baza lor. Anul trecut, Ucraina a semnat un acord privind resursele minerale cu Statele Unite, in incercarea de a mentine sprijinul presedintelui Donald Trump, oferind SUA acces preferential la noi proiecte miniere ucrainene in schimbul investitiilor. In urma acestui acord, a fost creat un fond comun de investitii ucraineano-american, care a identificat peste 20 de proiecte potentiale, primele opt fiind evaluate la aproximativ 1,2 miliarde de dolari, potrivit Ministerului Economiei de la Kiev.

Legal disclaimer:

Acesta este un articol informativ. Produsele descrise pot sa nu faca parte din oferta comerciala curenta Orange. Continutul acestui articol nu reprezinta pozitia Orange cu privire la produsul descris, ci a autorilor, conform sursei indicate.



Articole asemanatoare